OpenGL Programowanie Gier

Wydawnictwo: Helion
OpenGL Game Programming
83-7361-035-9
Reddius

Coraz szybsze procesory, coraz wydajniejsze karty graficzne -- wszystko to powoduje, że programiści gier komputerowych potrafią kreować własne, wirtualne i trójwymiarowe światy, przyciągające gracza bogactwem szczegółów i drobiazgowym odwzorowaniem rzeczywistości (lub wyobraźni twórcy). Tworzenie tak zaawansowanych i skomplikowanych gier nie byłoby możliwe bez bibliotek graficznych, takich jak OpenGL, pozwalających na wyświetlanie trójwymiarowych obiektów przez karty graficzne różnych producentów. OpenGL w ogromnym stopniu przyspiesza pracę programisty.

Książka omawia użycie OpenGL do tworzenia dynamicznych, trójwymiarowych światów gier oraz efektów specjalnych. Przedstawia podstawy tworzenia aplikacji w systemie Windows, teorię grafiki trójwymiarowej, ale główny nacisk kładzie na prezentację funkcjonalności OpenGL. Jednak autor nie poprzestał na opisie. Sama biblioteka nie wystarcza do stworzenia gry. Opisane zostały także niezbędne programiście elementy biblioteki DirectX pozwalające na wzbogacenie gry o dźwięk i wygodne sterowanie.

Książka przedstawia:

* Podstawy programowania w Windows, funkcje WGL
* Podstawy teorii grafiki trójwymiarowej
* Maszynę stanów OpenGL i podstawowe elementy grafiki
* Przekształcenia układu współrzędnych i macierze OpenGL
* Kolory i efekty związane z oświetleniem
* Mapy bitowe i tekstury w OpenGL
* Listy wyświetlania i tablice wierzchołków
* Bufory OpenGL
* Krzywe, powierzchnie i powierzchnie drugiego stopnia
* Sposoby tworzenia efektów specjalnych
* Interfejs DirectInput
* Wykorzystanie DirectX Audio
* Trójwymiarowe modele postaci

Reddius | 2010-09-24
Przeczytana: styczeń 2009

Rzeczowa książka dla zainteresowanych tematem. Do zrozumienia wymaga podstawowej znajomości języka programowania C++.

norbipal | 2012-04-29
toma_sh | 2011-09-16