Luka i ogień życia

Seria: Mistrzowie Literatury
Wydawnictwo: Rebis
Luka And the Fire of Life
Ag2S

Luka, młodszy syn Raszida Khalify, pojawił się na świecie osiemnaście lat po Harunie. Wie, że starszy brat przeżył jakąś tajemniczą przygodę, i marzy, by spotkało go coś równie ekscytującego. Nawet się nie spodziewa, w jak dramatycznych okolicznościach marzenie to się spełni. Raszid Khalifa zapadł w głęboki sen, z którego ledwie pół kroku wiedzie do śmierci. Luka, by go uratować, wyrusza po Ogień Życia.

O tym, kogo spotkał w Czarodziejskim Świecie, z kim się zaprzyjaźnił, a z kim stoczył bohaterską walkę, jest ta opowieść - dedykowana przez autora młodszemu synowi Milanowi.

Monika | 2015-12-02
Przeczytana: 29 listopada 2015

Wiem, że to bajka. Jednak bajka tak abstrakcyjna, że nie byłam w stanie jej pojąć :(

Malini | 2014-06-26
Przeczytana: 25 czerwca 2014

Po książkę sięgnęłam, ponieważ potrzebowałam czegoś lżejszego po "Dzieciach północy". Przyznam szczerze, że "Luka i ogień życia" podobało mi się bardziej niż "Harun i morze opowieści".
Jest to powieść, która może być przyjemną lekturą nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych.
Bardzo spodobał mi się pomysł autora, aby tym razem magiczny świat przypominał grę komputerową, w którym mały Luka (miłośnik gier właśnie) musi pokonywać kolejne poziomy, aby dotrzeć do upragnionego celu, jakim jest zdobycie tytułowego ognia życia.
Ponadto duże wrażenie na mnie zrobiła spora wiedza autora na temat panteonu bóstw, nie tylko mitologii greckiej, ale i wielu innych krajów.

RenataMonika | 2011-02-14
Przeczytana: luty 2011

Słoń na okładce, ozdobne pismo, indyjskie pochodzenie autora- te elementy sprawiły, że spodziewałam się tradycyjnej, całkowicie oderwanej od współczesności baśni. Wszak Indie są krajem, z którego pochodzą najstarsze baśnie.
Jednak książka pana Rushdie okazała się zaskakującym i -moim zdaniem- naprawdę udanym połączeniem baśniowej fantastyki i współczesnej rzeczywistości. Baśń stylizowana na grę komputerową- czegoś takiego wcześniej nie spotkałam.
Prawie wszystkie nazwy własne zostały przetłumaczone na polski, tak, żeby każdy zrozumiał zastosowaną w nich grę słów (bardzo w tym przypadku istotną). Wartka akcja i oryginalne postaci sprawiają, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, bez względu na to, czy jest się dzieckiem, czy dorosłym:-)
Polecam!

Superchrupka | 2010-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2010

"Rushdie, zapewne ku uciesze młodych odbiorców, nie ukrywa swojej sympatii do gier komputerowych. „Popatrz, jakie chłopak robi wspaniałe postępy w koordynacji wzrokowo-ruchowej, a przy tym rozwiązuje problemy i zagadki (…) i wspina się na kolejne poziomy trudności, żeby zyskać niezwykłe moce” – mówi z entuzjazmem jego ojciec – Raszid Khalifa. Oczywiście nie oznacza to, że autor zaczął przedkładać rozrywki w świecie wirtualnym nad przyjemność i mądrość czerpaną z książek. ”Luka”, podobnie jak swój poprzednik „Harun”, jest przecież napisany ku pochwale słowa, języka i opowieści."

Recenzja w całości:

starshefa | 2016-10-01