Kojiki czyli Księga dawnych wydarzeń

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
kojiki, japonia, mitologia
historia
malotka

Spisane w 712 roku przez Ō no Yasumaro na rozkaz cesarzowej Genmei dzieło, mające stanowić oficjalną historię Japonii. Składa się z trzech zwojów: - pierwszy opisuje proces rozdzielenia nieba i ziemi, stworzenia Japonii oraz zesłanie boskiego wnuka na ziemię; - drugi to dzieje pierwszego cesarza Japonii, legendarnego Jimmu i opis panowania piętnastu kolejnych władców; - trzeci to dzieje...

Składa się z trzech zwojów:
- trzeci to dzieje osiemnastu kolejnych władców, kończące się na cesarzowej Suiko (593-628).

źródło opisu: PIW, 1986

źródło okładki: www.conrada11.pl

yukinoshiro | 2013-08-17
Na półkach: Przeczytane, Japonia

Bardzo trudny utwór, można powiedzieć że nie obyło się bez pomocy książki "Japońskie opowieści o bogach". Kojiki przedstawia fundamenty, na których opiera się japońskie wyznanie shinto. Dowiadujemy się z niej ,jak powstaje świat, o demiurgach, oraz o pochodzeniu ludzi. Zawiera także opis życia pierwszych cesarzy japońskich, którzy byli uważani za potomków bogów w linii prostej. Bardzo podoba mi się dodatek, w którym są japońskie nazwy bóstw.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

To wymagało nielichej cierpliwości. Co prawda łatwiej przeczytać Kojiki niż Kotańskiego, streszczającego Kojiki, ale te wszystkie mity i boskie genealogie potrafią zmęczyć.

Obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika kultury japońskiej!

Aztek_Anonim | 2016-07-19
VVoj-ciech Tlałka | 2015-11-23