Groby Cheronei

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
83-210-0765-1
historyczna
bursian

Kolejny tom z greckiego cyklu Aleksandra Krawczuka dotyczy dramatycznych wydarzeń rozgrywających się wokół bitwy pod Cheroneą, gdzie w 338 r p.n.e. spotkały się wojska Hellenów i Macedończyków...

Elevander | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Często wracam do tej niewielkiej objętościowo książeczki. Jej tematyka wiąże się z kluczową dla losów Grecji bitwą pod Cheroneą w 338 r. p.n.e. Autor nie poprzestaje jednak na opisie polityczno-militarnej sytuacji w Grecji tego okresu. Zastanawia się nad zagadką lwa cheronejskiego, opowiada o sporach między ateńskimi mówcami Demostenesem i Ajschinesem, o heterze Fryne, o filozofach z platońskiej Akademii i z kręgu cynika Diogenesa. Bardzo barwna i lekka opowieść o schyłku epoki klasycznej w starożytnej Grecji!

Tomasz Babnis

Calmin | 2013-06-11
Na półkach: Przeczytane, historia
Przeczytana: 2010 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tytuł „Groby Cheronei” sugeruje nam tematykę którą podjęto w omawianej monografii. Autor pisze o skutkach bliższych, i tych nieco dalszych klęski wojsk Ateńskich, Tebańskich i miast z nimi sprzymierzonych z królem Macedońskim Filipem II w bitwie pod Cheroneą która odbyła się w 338 roku p.n.e. Autor podaje przy tym wiele szczegółów z życia ówczesnych Aten.
Moim zdaniem jest to praca bardzo wartościowa, którą z pewnością będą zachwyceni ludzie interesujący się historią starożytną, a w szczególności historią Aten. Nieco mniejszą wartość książka stanowi dla naukowców. Jest to książka pisana stosunkowo prostym językiem z licznymi anegdotami i ciekawostkami, mniej w niej jest faktografii. Aż bije z niej brak przypisów czy jakichkolwiek wskazówek bibliograficznych co uniemożliwia szybkie odnalezienie dzieł na które powołuje się autor. Zarówno tytuł całej monografii jak i poszczególnych rozdziałów, w mojej ocenie odpowiada treści w nich zawartych, książka jest napisana poprawnie...

JWRJWR | 2015-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Bitwa pod Cheroneą, a w tle wielcy myśliciele i mówcy starożytnych Aten. Wiele zapamiętałem z tej historii dzięki talentowi autora w przekazywaniu treści w sposób interesujący. Przyjemnie się czyta. Polecam.

HaryAngel | 2016-05-29
Mateusz Rudziński | 2016-05-23