Mężczyzna pozwala kochać. Głód kobiety

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Männer Lassen lieben. Die Sucht nach der Frau
83-05-12619-6
Róża_Bzowa

Odważna i prowokacyjna książka psychologa niemieckiego, docenta Uniwersytetu Lessinga w Berlinie, poświęcona analizie stosunków między kobietą a mężczyzną. Autor stwierdza w niej, że mężczyzna pozwala kochać kobiecie, kochać siebie. Sam jednak nie kocha, utożsamia bowiem miłość z pożądaniem i seksem.

Lawenda | 2015-08-03
Przeczytana: 18 lipca 2015

Ciężka książka. Czytanie jej sprawiło mi wiele trudności. Jej treść stawia mężczyzn w bardzo złym świetle, nawołując jednak do zmiany ich postawy. Co ciekawe autor, sam twierdząc że jest zwolennikiem feminizmu, odpowiedzialność za rozwój emocjonalny mężczyzn składa na barki kobiet, dobitnie "informując" płeć przeciwną, że jeśli chce mieć mężczyznę w swoim życiu, to musi go sobie "wychować". A mężczyzna to takie biedne, zagubione i uzależnione od kobiety zwierzę, którym ona musi się zająć, bo sam sobie nie poradzi. A może dosyć już tego rozpieszczania i spychania odpowiedzialności za męski rozwój na barki kobiet? Autor przez całą książkę podkreśla, że mężczyźni zatrzymali się na etapie chłopca, który potrzebuje matki, a pod koniec sam pokazuje kobietom, że ich zadaniem jest pomoc w dorastaniu mężczyznom. A kiedy mężczyzna pomoże w rozwoju kobiecie? Początek i środek książki bardzo wzbogacający, końcówka już niestety ideologiczno - patetyczna. Ogólnie polecam.

sharifa | 2015-03-01

W pierwszej części autor pisze głównie o swoim dorastaniu i w ten sposób pokazuje proces wychowania typowego mężczyzny w dobie patriarchatu. Potem pokazuje konsekwencje tego tzn. np. brak bliskości w związkach, zdrady (dotyka też kwestii społecznych).
Generalnie książka jest pochwałą równouprawnienia i feminizmu (nie mylić z nazifeminizmem). Główną ideą jest to, że kobiety powinny przestać matkować i usługiwać mężczyznom, a zamiast tego wymagać od nich i tym samym motywować do rozwoju, co w konsekwencji ma przynieść lepsze jakościowo związki. Pojawia się też spojrzenie z szerszej perspektywy tj. co kobiety mogłyby wnieśc np do świata polityki.
Polecam.

GraSa | 2012-05-03
Przeczytana: 03 maja 2012

Przeżyłam dużo lat. Sądziłam, że wiem dużo o mężczyznach - myliłam się. Polecam szczególnie facetom.

agnieszka11142 | 2016-11-17
Ewelina | 2016-04-16