Pajęczyna wiedzy. Do Stonehenge i z powrotem oraz inne wyprawy w krainę nauki

Okładka książki Pajęczyna wiedzy. Do Stonehenge i z powrotem oraz inne wyprawy w krainę nauki James Burke
James Burke Wydawnictwo: Prószyński i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
The Knowledge Web. From Electronic Agents to Stonehenge and Back – And Other Journeys Through Knowledge
Prószyński i S-ka
2010-09-28
2010-09-28
978-83-7648-480-8
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
cywilizacja

Okładka książki One Small Step: A BBC Moon Landing Collection Buzz Aldrin, Neil Armstrong, Matthew Bannister, James Burke, Brian Cox
One Small Step... Buzz Aldrin, Neil A...
Okładka książki Ostrze geniuszu : obosieczne skutki rozwoju cywilizacji James Burke, Robert Ornstein
Ostrze geniusz... James Burke, Robert...

Książka nieco już leciwa (Autor podpisał wstęp datą 1999) i wydawać się może, że mało aktualna po 25 latach od napisania. Prawdziwa pajęczyna wiedzy oplotła nas przecież dopiero dekadę później (serwisy, blogi, repozytoria, wykładniczo postępujące ucyfrawianie informacji i danych, globalny internet oszałamiającej prędkości i wydajności - wiecie, że sięga orbity Marsa? - itd.). A jednak nie, to książka o Ludziach ilustrujących nieokiełzanego ducha inwencji i meandry dróg postępu cywilizacyjnego.

10 opowieści o zadziwiających kolejach idei rodzących pomysły implementowane (trudne słowo, wiem) raz prędzej i łatwiej, a innym razem czekające na swoje miejsce w historii dłużej i nie bez tzw. problemów. Kręte i niezbadane są ścieżki intuicji, fantazji i prowadzące do nadawania pomysłom kształtów. Wielką siłą jest przedsiębiorczość (a nie bogacenie się). Jeszcze dziwniejsze i niepojęte są jednak tak zwane połączenia, czyli co, jak, dlaczego i z jakiego powodu wywoływało lawinę zdarzeń przynoszącą nam naukowo-techniczny postęp.

Narracja opowieści ma w sobie coś z niesławnej (bezsenność) gonitwy myśli. Mnóstwo zdarzeń, sporo dat, wiele nazwisk. Czytanie wymaga zatem czegoś w rodzaju surfingu z narracją, a nie usilnego spamiętywania faktów, ludzi, przyczyn i skutków. Te zawsze znajdziecie w podręcznikach historii, katalogach technicznych i w publikacjach naukowych. Creme de la creme tych opowieści są waśnie powiązania i skojarzenia napędzające postęp i czyniące rozwój.

Książa doskonale koresponduje z serialem BBC "Connections" i felietonami "Skojarzenia", które ukazały się w "Świecie Nauki". Czytajcie zatem, bo może wasze skojarzenia i połączenia tylko czekają, żeby je odkryć.

Nie polecam. Mimo mnóstwa fascynujących recenzji, ta książka to po prostu zwykły groch z kapustą.

• Nauka
  • Popularnonaukowe