Czarny mnich

Tłumaczenie: Danuta Kułakowska
Wydawnictwo: ŁUK
Чёрный монах
83-85183-39-6

Skoro wiem,że jestem chory psychicznie,czy mogę sobie wierzyć? - A skąd masz pewność,że ludzie genialni, którym wierzy cały świat, nie widzieli zjaw? Przecież dzisiaj uczeni twierdzą,że geniusz jest spokrewniony z szaleństwem.

źródło opisu: fragment książki

Monika | 2014-05-13
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

Czasem książkę czyta się przyjemnie, ale zapomina o niej natychmiast po jej przeczytaniu. Innym razem jest mniej przyjemnie, a książka pozostaje w nas na długo.
"Czarny mnich" należy do tej drugiej kategorii. Daje do myślenia, a to lubię w książkach!
Dodatkowy plus, to oczywiście piękny język.
Polecam - jest krótko, treściwie i mądrze.

Grażyna | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

| 2010-09-22
Przeczytana: 22 czerwca 1995

Antoszka Czekonte, jak nieraz podpisywał się ów twórca, zainteresował mnie swoim "naturalizmem"; czytając jego książki czułam namacalnie ból, smutek, cierpienie, ale i radość, śmiech i łzy postaci, które opisywał. Nowela "Czarny Mnich" do dzisiaj stoi na zaszczytnym miejscu w mej domowej biblioteczce, bo jak już pisałam kiedyś, mam bardzo szczególny stosunek do swoich książek.

Całość na mojej stronie:

Joa Ku | 2014-08-05

W największym skrócie: nowela o rozdarciu między szaleństwem, które daje głównemu bohaterowi szczęście, a normalnością, której wymaga od niego najbliższe otoczenie. O niemożności przystosowania się i tragiczności życia w sprzeczności z własną naturą.
Zastanawia jedna kwestia - jak brzmiałaby ta historia, gdyby Czechow zdecydował się uczynić głównego bohatera narratorem...
Lektura bardzo przyjemna, wymagająca skupienia i zmuszająca do myślenia.

NibyNic | 2012-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2012

Po przeczytaniu tej pozycji jest się nad czym zastanowić, co przemyśleć. Porcja prawdziwej literatury

OwlShadow | 2016-10-16
Przeczytana: 19 października 2014