Literatura i malarstwo. Korespondencja sztuk

Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN
978-83-262-0175-2
sztuka

Prezentowana książka to kompendium wiedzy na temat wzajemnego oddziaływania malarstwa i literatury. Autorka pokazała przenikanie się tematów od czasów antycznych do współczesnych, wskazując na kontynuacje i nawiązania w obrębie dwóch tytułowych sztuk. W książce opracowano około 100 tematów-modułów, składających się z następujących części: literacki tekst źródłowy (poetycki, prozą lub tekst krytyczny), obraz oraz komentarz autorski. Na końcu opracowania znalazły się aneksy, zestawienia etc. Książka służyć może pomocą nauczycielom realizującym lekcje poświęcone wzajemnemu przenikaniu się sztuk, ale także może być artystyczną ucztą dla miłośników słowa i obrazu

Finkla | 2016-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2016

Książka mnie rozczarowała. Spodziewałam się rysu historycznego ukazującego, jak wydarzenia lub dzieła w jednej dziedzinie sztuki wpływają na inne, w jaki sposób dochodzi do przełomów czy powstania nowych nurtów. Zamiast tego dostałam zbiór zestawień obraz + tekst poświęconych tej samej tematyce.
Odnoszę wrażenie, że książka jest przeznaczona dla dzieci - na końcu podrozdziałów mamy pytania rodem z podręcznika, na marginesach wyjaśnienie padających w tekstach terminów, niekiedy tak prostych jak "kontusz" lub "czeluść".
Szkoda tylko, że informacja o młodocianym adresacie nie znalazła się na okładce.
Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/02/literatura-i-malarstwo-raczej-dla-dzieci.html

biedronkax | 2011-08-30
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 28 sierpnia 2011

Codzienna porcja sztuki uzupełniona literackimi utworami.
Pozycja niezwykle cenna dla osób szukających płynnego przejścia między literaturą, a malarstwem.
Rozbudzająca postrzeganie przestrzenne rzeczywistości artystyczno-kulturalnej.

rasilio | 2014-12-30
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa S

Nieco zbyt skąpo. Obraz + cytaty. Zabrakło mi głębszej charakterystyki obrazów, jakichś ciekawostek. Poprawnie zrobione ale nie odkrywcze.

Aleksandra | 2013-06-02

Pani Alina Biała ciekawie i w prosty sposób, bez wymądrzania, wprowadza nas w stosunki literackie i malarskie. Reprodukcje, przypisy, objaśnienia, informacje... Wyselekcjonowane utwory. Polecam serdecznie. :)

Rege | 2015-03-10

Wielka szkoda, że to tylko jeden tom. Pomysł świetny!

Withblue | 2017-12-06
Przeczytana: 03 stycznia 2018