Literatura i malarstwo

Okładka książki Literatura i malarstwo Alina Biała
Okładka książki Literatura i malarstwo
Alina Biała Wydawnictwo: Wydawnictwo Szkolne PWN Seria: Korespondencja sztuk sztuka
sztuka
Korespondencja sztuk
Wydawnictwo Szkolne PWN
2009-03-01
2009-03-01
9788326201752

Książka zainteresowała mnie przede wszystkim w formie albumu ze sztuką, tak go też rozpatruję, same teksty o literaturze to trochę inny target, może poloniści albo młodzież szkolna? Bo to wiersze albo fragmenty książek. Podoba mi się podział na rozdziały, przemyślany. Dobór dzieł malarskich też przypadł mi do gustu, bo nie jest całkiem typowy, jasne, jest klasyka, ale są też mniej znane obrazy.
Młodzież, ludzie w ogóle za mało obcują ze sztuką. To rodzi problemy, głód piękna, dusza cierpi, jestem pewna. Jeśli nauczymy małych ludzi czerpać przyjemność z podziwiania obrazów, czytania książek, przeżywania poezji, świat będzie piękniejszy, jestem tego pewna.

Książka mnie rozczarowała. Spodziewałam się rysu historycznego ukazującego, jak wydarzenia lub dzieła w jednej dziedzinie sztuki wpływają na inne, w jaki sposób dochodzi do przełomów czy powstania nowych nurtów. Zamiast tego dostałam zbiór zestawień obraz + tekst poświęconych tej samej tematyce.
Odnoszę wrażenie, że książka jest przeznaczona dla dzieci - na końcu podrozdziałów mamy pytania rodem z podręcznika, na marginesach wyjaśnienie padających w tekstach terminów, niekiedy tak prostych jak "kontusz" lub "czeluść".
Szkoda tylko, że informacja o młodocianym adresacie nie znalazła się na okładce.
Więcej marudzenia tutaj: http://finklaczyta.blogspot.com/2016/02/literatura-i-malarstwo-raczej-dla-dzieci.html

Odnoszę wrażenie, że książka jest przeznaczona dla dzieci - na końcu...

2077

Wielka szkoda, że to tylko jeden tom. Pomysł świetny!

Wielka szkoda, że to tylko jeden tom. Pomysł świetny!

Nieco zbyt skąpo. Obraz + cytaty. Zabrakło mi głębszej charakterystyki obrazów, jakichś ciekawostek. Poprawnie zrobione ale nie odkrywcze.

Pani Alina Biała ciekawie i w prosty sposób, bez wymądrzania, wprowadza nas w stosunki literackie i malarskie. Reprodukcje, przypisy, objaśnienia, informacje... Wyselekcjonowane utwory. Polecam serdecznie. :)

Codzienna porcja sztuki uzupełniona literackimi utworami.
Pozycja niezwykle cenna dla osób szukających płynnego przejścia między literaturą, a malarstwem.
Rozbudzająca postrzeganie przestrzenne rzeczywistości artystyczno-kulturalnej.

Codzienna porcja sztuki uzupełniona literackimi utworami.
Rozbudzająca postrzeganie przestrzenne rzeczywistości artystyczno-kulturalnej.

• Sztuka
  • Historia sztuki
  • K.materialna/dizajn/architektura/sztuka/k.masowa
  • Sztuka - Malarstwo

Dodaj cytat z książki Literatura i malarstwo