Obrzędowy piec chytrego kota

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteczka Kręgu Płaskiego Węzła". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Text
978-83-60560-14-3
harcerstwo, obrzędowość
Inne
mecque

Kultowa książka, tym razem w legendarnej oprawie graficznej I wydania autorstwa Andrzeja Orłowskiego.
Nie ma drużyny harcerskiej bez tej pozycji. Najlepsze i najpełniejsze kompendium obrzędowości w historii ruchu harcerskiego, w nieokaleczonym, jak poprzednie wydaniu wraz z nowymi rozdziałami.

źródło opisu: http://www.text.bci.pl/?10,obrzedowy-piec-chytrego-kota

Halina | 2014-07-19
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 12 lipca 2014

"Obrzędowy piec Chytrego Kota" to jedna z ważniejszych pozycji w biblioteczce każdego harcerza. Z tej racji sięgnęłam po nią i ja, ostatnio zaczytana w publikacjach tego typu. Spodziewałam się opowieści i dziesiątkach lat pracy harcerskiej, obrzędowości drużyn i szczepów, genezy słynnego polskiego "Czuwaj!"... Co dostałam?

Zacznijmy od rzeczy, na które jeszcze można przymknąć oko - styl pisania. Książka nie jest nowością, toteż nieco przestarzały styl nikogo nie dziwi, jednak może utrudniać odbiór młodym czytelnikom. Wszystko jest jednak opowiadane na zasadzie przyjacielskiej pogawędki przy ognisku, wspominek, co jest ogromnym plusem - jednym z niewielu.

Kolejnym jest spora liczba zagadnień poruszonych w książce i podanych doń przykładów (których, jak na mój gust, mogło być nieco więcej). Publikacja wyjaśnia nie tyle, jakie zwyczaje harcerskie panowały w środowisku autora, a jaki jest ogólny sens wprowadzania do Związku obrzędowości, co się bardzo chwali.

Co mnie jednak bardzo...

Michał | 2016-05-06