Allegro - kampania grudzień kat. kryminał

Krucjata Bourne'a - t. 1/2

Tłumaczenie: Zdzisław Nowicki
Cykl: Jason Bourne (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
The Bourne Supremacy
83-85079-29-7
Karo

Jason Bourne znów wkracza do akcji. Wplątany wbrew swojej woli w zagadkową intrygę sięgającą mackami od Waszyngtonu do Pekinu, musi walczyć i zabijać, żeby ocalić ukochaną kobietę. W miarę jak zrywa kolejne zasłony fałszu, przekonuje się, że stawką w tej grze jest nie tylko utrzymanie politycznego status quo w Azji Południowo-Wschodniej, ale i kruchej równowagi sił w świecie. "Krucjata...

"Krucjata Bourne'a", druga część przygód chyba najpopularniejszego bohatera, jakiego stworzył R. Ludlum, oszałamia zawrotnym tempem akcji i zdumiewa wielowarstwowością intrygi. Osadzona w gorącej scenerii Hong-Kongu, przykuwa już od pierwszej strony uwagę czytelnika, pozwalając mu głębiej odetchnąć dopiero po zakończeniu lektury.

gwiazdka | 2015-08-07
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Pierwsze, co przychodzi do głowy, to stwierdzenie, że arogancja i pycha Amerykanów nie mają granic.
„Krucjata Bourne’a" to kawał świetnej sensacji, pochłaniającej od pierwszej do ostatniej kartki, a jest tego prawie sześćset stron drobnego druku. Za sprawą jednak niesamowicie barwnej narracji Ludluma czyta się lekko, a rodzaj literatury sprawia, że czytelnik nie do końca musi zagryzać wargi do krwi, jakiś happy end będzie na pewno. Co prawda chwilami nie do końca chce się wierzyć w każde wydarzenie tutaj opisane, ale dla dobra akcji mogłam na to przymknąć oko. I dodatkowa gwiazdka za umieszczenie akcji w Azji- autor naprawdę świetnie poradził sobie z opisami Chińczyków czy ulic Hongkongu. Ponieważ zaś ostatnio bardzo ciekawią mnie tamte okolice, ocenę podniosłam.
Czytało mi się więc „Krucjatę…" świetnie, jednak nie zdobyłabym się na lekturę nawet dwóch tytułów Ludluma pod rząd, pewien nastrój, napięcie i schematy zbyt mnie męczą, ale w odstępach bardzo cenię sobie taką...

Paco | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, LUDLUM
Przeczytana: 2002 rok

No cóż. Nad ,,tożsamością,,się rozpływałem.Nie uczynię tego z ,,krucjatą,,. Mimo to zdaję sobie sprawę,że utrzymanie poziomu z pierwszej części jest niemożliwe. Choćby ze względu na mistrzostwo tejże. Druga część jest równie zajmująca,choć można to było zrobić nieco krócej i tym samym nie kazać czytelnikowi czekać na to co tygrysy lubią najbardziej :)

Roman Dłużniewski | 2016-11-30

Bourne ciągle w natarciu, ciągle w poszukiwaniu prawdy. Wypuszcza się nawet do Chin. Można czytać!!

Spiderdog86 | 2017-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2017

Nie mogę zrozumieć,dlaczego pomimo stosunkowej wierności w odtwarzaniu książek w filmowych adaptacjach, Hollywood tak bardzo zmieniło przygody Jasona Bourne`a? Owszem, filmy są bardzo dobre;pewnie to najlepsze kino szpiegowskie jakie powstało,ale książkowy pierwowzór absolutnie nie odstaje w niczym swojej wersji ze szklanego ekranu. Książkowy Bourne, choć jego początki i losy innych bohaterów są nieco inne niż w filmie, jest również bezwględnym,okrutnym, zabójczo skutecznym i inteligentnym agentem, którego nazwisko sprawia,że niejednego czarnemu charakterowi trzęsą się portki. "Tożsamość Bourne`a" pamiętam,że mi się podobała,choć pamiętam ją jak przez mgłę. Przeczytałem ją, bodajże, 3 lata temu. "Krucjata" z kolei jest tak szybką i dynamiczną, pełną adrenaliny książką,iż miałem wrażenie jakbym oglądał film. Pozycja ta ma 933 strony w mojej wersji,ale tak jak w przypadku każdej interesującej knigi, zjadłem ją szybciej niż turysta falafela na placu w Marakeszu. Już teraz wiem,że chcę...

Ryan | 2014-12-09
Przeczytana: 2011 rok

Jason to nie James. Uwielbiam jego hardość, męskie zaangażowanie, a nie zaliczanie kolejnych "cip" w najnowszych brykach_to szczyt Bonda[pseudo agenta jej "kure#$kiej mości"

Octopus | 2016-01-31
Przeczytana: lipiec 2010

książka zdecydowanie lepsza niż film, czyta się lekko, choć tematyka wcale do łatwych nie należy,
no cóż i taki scenariusz jest możliwy...

szpilka | 2016-08-27

Bardzo szybka akcja. Opisane ciekawie stosunki międzynarodowe. Zagadka. Polecam.

scatt | 2012-08-05
Przeczytana: 2011 rok

Godny następca pierwszej części przygód Bourne'a - oczekiwałam szybkich zwrotów akcji, braku przewidywalności, dreszczyku emocji i wszystko to otrzymałam w 100%. Jedna z tych książek, która sprawia, że nie możesz oprzeć się pokusie przeczytania choćby jednego zdania z kolejnej strony, by choć trochę zaspokoić ciekawość tego co się wydarzy. Polecam każdemu kto kocha akcję!

bookworm | 2018-10-19
Przeczytana: 01 września 2018

Po przeczytaniu pierwszego tomu nie moglam sie powstrzymac i kupilam drugi. Po ciezkim tygodniu pracy wlasnie taka rozrywka jest czlowiekowi potrzebna: wartka akcja i ciekawa fabula. Ludlum poruszyl bardzo wazny temat: czy w imie wiekszosci mozemy poswiecic jednostke? I czy to jest w porzadku?

Polecam.

Przeczytane w jezyku: angielskim.

Czytoholik_pl | 2015-01-22

Bardzo dobra, choć znacznie słabsza od 1 i 3 części. Dobrze się czyta, jest interesująca, choć za każdym razem, gdy czytałem całą trylogię, to 2 część czytałem jak najszybciej, żeby prędko dojść do finału, czyli części 3 :)