Kraj kilimem przykryty. Współczesna literatura Bośni i Hercegowiny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
83-7322-879-9
jugosławia, bośnia, zbiór
ridja

red. Bogusław Zieliński "Terminem Boszniacy określa się muzułmańskich mieszkańców Bośni i Hercegowiny. Termin ten dopiero walczy o prawo obywatelstwa w polszczyźnie i jak dotąd upowszechniany jest jedynie w kręgu specjalistów. Terminem Bośniacy tradycyjnie określa się wszystkich mieszkańców Bośni i Hercegowiny bez względu na wyznawaną religię. Boszniacy są najbardziej zachodnimi...

red. Bogusław Zieliński

Boszniacy są najbardziej zachodnimi autonomicznymi muzułmanami i najbardziej wschodnimi muzułmańskimi Europejczykami, posiadającymi południowosłowiańską etniczną proweniencję i posługującymi się słowiańskim językiem, ale od innych narodów południowosłowiańskich odróżniają się religią i doświadczeniem historycznym.
W niniejszej antologii znajdzie Czytelnik wybór współczesnej poezji i prozy pisarzy z Bośni i Hercegowiny."

tybek | 2013-10-31
shpinac | 2012-04-19