The Last Frontier
838508519X
piotrex

Głównym bohaterem tej sensacyjnej powieści Alistaira MacLeana jest Michael Reynolds - komandos, którego zadaniem jest uwolnienie z rąk węgierskich służb bezpieczeństwa AVO profesora Harolda Jenningsa. Jednym z problemów jest to, że naukowiec ... nie chce być uwolniony

Jeanpaul | 2015-05-20
Przeczytana: 19 maja 2015

Bardzo udane połączenie książki sensacyjnej z literaturą faktu. Możemy śledzić misję zachodniego agenta na terenie jednego z krajów bloku wschodniego w latach 50-tych, czyli w okresie największego terroru komunistycznego, a jednocześnie poznajemy metody, jakimi posługuje się AVO, czyli węgierski Urząd Bezpieczeństwa. Szczególnie młodzi czytelnicy, dla których słowa takie jak UB, ubecja, bezpieka nic nie znaczą, mogą dowiedzieć się wiele o tej zbrodniczej instytucji oraz poznać w jak ciężkich warunkach żyli ludzie w tzw. krajach demokracji ludowej, do których należały m.in. Polska, Czechosłowacja, Węgry, Rumunia czy Bułgaria.
Bestialstwo funkcjonariuszy UB podczas przesłuchiwania zatrzymanych ludzi, nieludzkie warunki w obozach pracy przymusowej, terror i zastraszenie - to była codzienność w tych czasach w krajach zależnych od ZSRR. Autor napisał tę książkę w 1959 roku, czyli niejako mógł opisać te wszystkie okropności "na żywo".
Książkę świetnie się czyta i polecam ją wszystkim...

Nitager | 2016-03-16

Czyżby kolejna powieść o złych komunistach i dobrym, brytyjskim agencie? Okazuje się, że nie do końca. Choć akcja dzieje się w czasach szczytu zimnej wojny, uciemiężeni wcale nie mają powodów, by bezgranicznie ufać przybyszowi z wolnego świata. Dobra powieść sensacyjna, ale okraszona nutką zadumy i refleksji. Dla nas, Polaków tym milsza, że występuje tam sympatyczny polski akcent, bodaj czy nie jedyny tak obszerny w twórczości Alistaira MacLeana. Godna polecenia.

hincol44 | 2016-04-27

dla mnie to najlepsza książka Alistaira jaką czytałem. Temat stary jak ....:) źli komuniści itd. Ale tu Alistair osiągnął mistrzostwo. Pamiętam, że po przeczytaniu tej pozycji, już nic tego autora mnie nie ruszyło. Przeczytałem większość książek MacLean'a, ale to już nie to samo. Zastanawiałem się często, czytając przede wszystkim recenzje innych książek MacLean'a, czy Ci ludzie czytali Ostatnią Granicę???

Dariusz | 2014-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2014

Ostatnia granica książka ukazuje czasy komuny podziału europy żelazna kurtyna.
Agent brytyjski Michael Reynolds zostaje wysłany na Węgry by uwolnienie z rąk węgierskich służb bezpieczeństwa AVO Herolda Jenningsa. Cel misji uwolnić i przejść przez granicę Austrii . W misji pomaga mu partyzantka na cele z Aleksiejem Illiurinem, o pseudonimie Jancsi, który szuka żony Katarzyny. Misja trudna do realizacji obu stroną zależy na naukowcu. Książka ukazuje obraz wschodniej części europy gdzie decyzje były podejmowane w Moskwie. Walka kraju, który chce uwolnić się od jarzma komunizmu.
Książka jak dla mnie rewelacja ciekawa i nie da się przy niej zanudzić. Zastanawiam się dlaczego książki tego pisarza są tak niedoceniane.

marchewa79 | 2012-05-07

Marzy mi się ekranizacja tej książki (tak wiem jedna już była). Z Gajosem w roli hrabiego. Nietypowe dla książek sensacyjnych bardzo gorzkie spojrzenie na bilans rewolucji na Węgrzech i samą walkę z komunizmem. I Jasnici jako mędrzec/nauczyciel ze stoickim spokojem akceptujący wszelkie pułapki losu. Mniej sensacja bardziej książka o sensie walki i oporu.

filip404 | 2014-01-03

Bardzo fajna książka, krótka ale wciągająca, niby akcji ale bardzo dużo fajnych przemyśleń na temat sensu walki itd.

tibn | 2016-01-11

książka z interesującymi elementami historycznymi i ponad czasowymi morałami ale to by było na tyle bo sama fabuła poraża niesamowicie niezniszczalnymi bohaterami niczym z komiksów Marvela...

mroo | 2016-08-31
Na półkach: Ulubione, Przeczytane