1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce

Wydawnictwo: Świat Książki
83-73-11-265-0
nazwiska, encyklopedia, spis
Olena

Każde nazwisko to swoisty dokument historyczny. Można z niego wyczytać, skąd prawdopodobnie wywodzi się nasze gniazdo rodowe i kim mogli być nasi przodkowie. Ta niezwykła książka opowiada o tym, jak powstały nazwiska, jak zmieniały się wraz z polszczyzną, skąd wzięły się nazwiska rzadkie lub przykre. Każde spośród 1000 haseł podaje liczbę osób noszących dane nazwisko, obszar, na którym występuje ono najczęściej, źródłosłów i znaczenie nazwiska oraz jego istniejące formy. Dodatkowo znajdziemy notkę o zasłużonym bądź słynnym reprezentancie danego nazwiska. To jedyna publikacja łącząca takie obszary wiedzy, jak językoznawstwo, historia i statystyka, a jednocześnie dotycząca nas samych.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Jarosław Wiśniewski | 2014-07-14

Ciekawa propozycja wydawnicza. Książka zawiera głównie 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce krótko opisanych i scharakteryzowanych. Nazwiska ułożono alfabetycznie. Bardzo ciekawy też rozdział drugi ("Nazwiska polskie") i trzeci książki ("Elementy statystycznych metod badania nazwisk"). Godna polecenia.

Oliwia | 2012-05-05
Na półkach: Lata 2008-2012, Przeczytane
Przeczytana: 05 maja 2012

Najkrócej mówiąc ciekawa książka.

Z wyszukiwania nazwisk znajomych i licytowania się, czyje znajduje się wyżej na liście najpopularniejszych można zrobić niezłą zabawę.

marcin | 2011-04-13
Przeczytana: 2008 rok

Jaki koń jest każdy widzi:-) Ciekawe statystycznie :-)

Mariusz | 2016-03-09
Stokrotka | 2015-07-31