Okładka książki 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce

papier
Olena
6 (6 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Każde nazwisko to swoisty dokument historyczny. Można z niego wyczytać, skąd prawdopodobnie wywodzi się nasze gniazdo rodowe i kim mogli być nasi przodkowie. Ta niezwykła książka opowiada o tym, jak powstały nazwiska, jak zmieniały się wraz z polszczyzną, skąd wzięły się nazwiska rzadkie lub przykre. Każde spośród 1000 haseł podaje liczbę osób noszących dane nazwisko, obszar, na którym występuje ono najczęściej, źródłosłów i znaczenie nazwiska oraz jego istniejące formy. Dodatkowo znajdziemy notkę o zasłużonym bądź słynnym reprezentancie danego nazwiska. To jedyna publikacja łącząca takie obszary wiedzy, jak językoznawstwo, historia i statystyka, a jednocześnie dotycząca nas samych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Ewolucyjny | 2014-07-14

Ciekawa propozycja wydawnicza. Książka zawiera głównie 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce krótko opisanych i scharakteryzowanych. Nazwiska ułożono alfabetycznie. Bardzo ciekawy też rozdział drugi ("Nazwiska polskie") i trzeci książki ("Elementy statystycznych metod badania nazwisk"). Godna polecenia.

Oliwia | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Najkrócej mówiąc ciekawa książka.

Z wyszukiwania nazwisk znajomych i licytowania się, czyje znajduje się wyżej na liście najpopularniejszych można zrobić niezłą zabawę.

marcin | 2011-04-13
Przeczytana: 2008 rok

Jaki koń jest każdy widzi:-) Ciekawe statystycznie :-)

Cortonka | 2013-11-03

62. rocznica
  • Jan Nowak-Jeziorański
    100. rocznica
    urodzin
    Włócząc się natknęliśmy się na ruiny wspaniałego rokokowego pałacyku. Pod nogami walały się porozrzucane w dramatycznych pozach resztki porozbijanych rzeźb, główek aniołków, pozostałości wspaniałych ornamentacji i stiuków, kawałki złoconych ram i kosztownych boazerii. Nagle chwytam samego siebie na... pokaż więcej
  • Joanna Jodełka
    41. rocznica
    urodzin
    Popękanej duszy nie zalepi się pozorami, nie udekoruje gadżetami jak choinki, żeby była kolorowa kolorami, żeby świeciła światełkami, żeby nie było widać, jak powoli zdycha w przyjemnej atmosferze.
  • Graham Greene
    110. rocznica
    urodzin
    Po raz pierwszy uświadomił sobie ból, nieunikniony we wszystkich stosunkach między ludźmi – ból, który się cierpi, i ból, który się zadaje. Jacy jesteśmy głupi, że się boimy samotności.
  • Marc Spitz
    45. rocznica
  • John Ronald Reuel Tolkien
    41. rocznica
    śmierci
    Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba.
  • Józef Wolski
    6. rocznica
  • Tom Clancy
    1. rocznica
    śmierci
    Mądry człowiek zna swoje miejsce. A odważny wykorzystuje nadarzające się okazje.
  • Marek Edelman
    5. rocznica
    śmierci
    Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.

Znajdź nas na Facebooku