Okładka książki 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce

papier
Olena
6 (6 ocen i 3 opinie)

Opis książki

Każde nazwisko to swoisty dokument historyczny. Można z niego wyczytać, skąd prawdopodobnie wywodzi się nasze gniazdo rodowe i kim mogli być nasi przodkowie. Ta niezwykła książka opowiada o tym, jak powstały nazwiska, jak zmieniały się wraz z polszczyzną, skąd wzięły się nazwiska rzadkie lub przykre. Każde spośród 1000 haseł podaje liczbę osób noszących dane nazwisko, obszar, na którym występuje ono najczęściej, źródłosłów i znaczenie nazwiska oraz jego istniejące formy. Dodatkowo znajdziemy notkę o zasłużonym bądź słynnym reprezentancie danego nazwiska. To jedyna publikacja łącząca takie obszary wiedzy, jak językoznawstwo, historia i statystyka, a jednocześnie dotycząca nas samych.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Ewolucyjny | 2014-07-14

Ciekawa propozycja wydawnicza. Książka zawiera głównie 1000 najpopularniejszych nazwisk w Polsce krótko opisanych i scharakteryzowanych. Nazwiska ułożono alfabetycznie. Bardzo ciekawy też rozdział drugi ("Nazwiska polskie") i trzeci książki ("Elementy statystycznych metod badania nazwisk"). Godna polecenia.

Oliwia | 2012-05-05
Przeczytana: 05 maja 2012

Najkrócej mówiąc ciekawa książka.

Z wyszukiwania nazwisk znajomych i licytowania się, czyje znajduje się wyżej na liście najpopularniejszych można zrobić niezłą zabawę.

marcin | 2011-04-13
Przeczytana: 2008 rok

Jaki koń jest każdy widzi:-) Ciekawe statystycznie :-)

Cortonka | 2013-11-03

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku