Vademecum Hornblowerowskie

Tłumaczenie: Henryka Stępień
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 12)
Wydawnictwo: Tekop, Wydawnictwo Morskie
The Hornblower Companion
838529788X
Marynistyka, Hornblower
przygodowa
Michał

Opis wszystkich map, wraz z krótkimi rysami historyczno-geograficznymi. Wspomnienia C.S. Forestera

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

straszny_mruk | 2016-06-07

Książka zamyka znakomity cykl powieści marynistycznych z epoki Napoleona. Nie jest to jednak kolejna rasowa powieść, a suplement; zbiór spraw wcześniej nie załatwionych.

Składa się z trzech części.
W pierwszej zamieszczono krótsze lub niedokończone opowiadania o kapitanie Hornblowerze. Nie ma w nich nic, czego czytelnik serii już by nie znał z wcześniejszych książek. Lektura przyjemna, ale bez emocji.

Druga część książki to mocno osobisty komentarz Autora, wspomnienie o mechanizmach, dzięki którym napisał swoje książki. Forester pisze o swoim życiu, podróżach, o zbieraniu fragmentów układanki z której nagle powstaje dzieło.
Dobrze napisane, pouczające, miejscami wzruszające i zabawne.

Zakończenie książki to kilkanaście czarno-białych map, stanowiących ilustrację do poszczególnych powieści o Hornblowerze - wraz z obszernym komentarzem Autora.

anobka | 2017-12-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane