Hornblower i jego okręt "Hotspur"

Tłumaczenie: Henryka Stępień
Cykl: Powieści Hornblowerowskie (tom 3)
Wydawnictwo: Tekop, Wydawnictwo Morskie
Hornblower and the
marynistyka, hornblower
przygodowa
Michał

Na treść tego tomu, obejmującego okres wiosny 1803 i lata 1805, składa się głównie opis różnych wydarzeń związanych z dowództwem "Hotspura", biorącego udział w blokadzie Brestu i w wypadzie pod Kadyks, mającego uniemożliwić Napoleonowi zrealizowanie inwazji Irlandii.

źródło opisu: Wydawnictwo Morskie, 1991

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Andrzej2020 | 2016-12-05

Po poprzednim tomie ("Porucznik Hornblower"), gdzie chwilami Bush wybijał się na głównego bohatera (narracja z jego punktu widzenia) Hornblower wraca na główny plan i tam pozostaje przez całą książkę.

Z bohatera podchodzi prawie ku superbohaterowi. Nie tylko dostarcza dla całej floty piasku (do szorowania pokładów), ale też przeprowadza śmiałe akcje, a nawet odwraca (prawdopodobnie) losy wojny (zapobiega powstaniu w Irlandii lub przejściu Złotej Armady).

Zauważyć trzeba, że pod superbohatera podchodzi (w pamięci oblicza stan pływu z dokładnością do cali), ale w odróżnieniu od większości supebohaterów posługuje się wiedzą, ścisłym i bardzo ostrym umysłem. Skuteczność jego zwiększa też spora dawka pracy nad samoulepszeniem się.

Andi | 2014-02-15

Tej książki nie trzeba zachwalać. Cykl z Hornblowerem to obowiązkowa lektura marynistyczna. Czytając Forestera czułem się tak jak bym był na okręcie. Czułem zapach smoły i desek, czułem smak soli na ustach i słyszałem łopot żagli. Kochasz morze, kochasz żaglowce, nie wahaj się sięgnąć po ten cykl.

Michał | 2010-10-18
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 18 października 2010

Interesujący ciąg dalszy przygód Horatio.
Mamy tutaj walkę z żywiołem morza, walkę z Francuzami, walkę z głupimi rozkazami, oraz z teściową ;-)
Historia jak w poprzednich tomach wciąga nas niczym wyżymaczka :-)
Warto przeczytać jeśli interesujemy się marynistyką i lubimy powieści przygodowe.

Gerard Brożnowicz | 2013-06-28

Ciężka bez znajomości fachowej nomenklatury żeglarskiej

Wojmir73 | 2011-11-25

Świetna, przygodowa powieść marynistyczna, w dodatku z duża dbałością o szczegóły. Widać że autor zna się na morzu, życiu na nim w tamtych czasach i obowiązującym ceremoniale. Jak najbardziej polecam lekturę.

tomchina70 | 2014-12-20
Na półkach: Marynistyka, Przeczytane