Bez serca

Okładka książki Bez serca Mary Balogh
Okładka książki Bez serca
Mary Balogh Wydawnictwo: Amber Cykl: Georgian (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Georgian (tom 1)
Heartless
Amber
2001-01-01
2001-01-01
1995-10-01
Urszula Gutowska
romans

Hm, długo zastanawiałam się nad ocena, ale jednak zdecydowałam się na mocną szóstkę. Historia z początku nie wciągnęła mnie, dużo opisów i głębokich przemyśleń bohaterów, a także retrospekcji. Postać Lowella według mnie pojawia się dość późno. W połowie książki oczywiście wszystko staje się przewidywalne. Co więcej... postać Agnes została bardzo skrócona, a także jej połączenie z Willem. Strasznie urocza natomiast postać Emilii i jej sympatii z Ashem, wiem, że jest kontynuacja, więc będę musiała po nią sięgnąć :) gdyby mniej opisów i w sumie takich niewyjaśnionych wątków, to dałabym siedem. Jednakowoż, polecam każdemu, kto chce choć na chwilę odpocząć od rutyny życia codziennego.

Na początku trudno było mi wciągnąć się w tę historię i czytanie zajęło mi trochę czasu, ale później poszło już gładko.
Niektóre wydarzenia są trochę dziwne i nie jestem do końca pewna czy są potrzebne. Początek książki naprawdę niezbyt mnie porwał. Właściwie ta książka robi się interesująca i sensowna, gdy Luke i Anna zaczynają mieszkać razem, zakochują się w sobie, a Henrietta i Blakely próbują pokrzyżować im szyki. Wtedy pojawia się mały dreszczyk emocji.
Książka jest w porządku.

O ile lubię przeczytać dobry romans historyczny, o tyle takie mocno naciągane mnie męczą. Za dużo tu było powtórzeń i analizowania emocji. Za dużo szczegółowych opisów łóżkowych rodem z Harlequinów i niestety zniechęciłam się przez to do drugiej części ("Pieśń bez słów") tego wątpliwego "dzieła" - może jedynie z ciekawości dalszych losów, podejmę temat ;) Dodam, że cały cykl "Bedwynowie" tej autorki pochłonęłam z ogromną przyjemnością. Tutaj niestety wypadła słabo..

Poczatkowo sadzilam, ze to kolejny standardowy romans pani Mary Balogh, czyli glowna bohaterka sadzi, ze jakas gleboko skrywana tajemnica ukryta w jej przeszlosci lub tez poprostu nieodpowiednie pochodzenie, stoja na drodze do peni jej szczesia, z glownym bohaterem. W jej opinii czyni ja to w jakis sposob niewystarczajaco dobra dla niego, nie warta jego uczucia. Schemat ten powtaza sie w tej ksiazce, lecz ma ona cos wiecej, cos co czyni ja wyjatkowa, lepsza niz pozostale. Sadze, ze jest to mozliwocs obserwowania jak dwoje obcych ludzi staje sie stopniowo blizszymi sobie. Niewiedzac kiedy staja sie malzenstwem niemal idealnym. Nie takim bajkowym, odrealnionym. Lecz takim, ktore rozumie sie wysmietniecie i wyciaga pomocna dlon, gdy jedno z nich sie potknie.

Ona - piekna 25-letnia stara panna, oddana rodzinie i obowiazkom wiazacym sie z byciem glowa rodziny, do czasu gdy brat nie osiagnie pelnoletniosci i powroci ze szkoly. Bierze udzial w sym pierwszym wielkim balu w wielkim i swiatowym Londynie. Zakochuje sie od pierwszego wejrzenia, chociaz wie, ze nie powinna, gdzyz jest w pewien sposob zwiazana z kims innym.

On - 30-letni mezczyzna podazajacy za nowinkami paryskiej mody, lubujacy sie w pudrze nie tylko na wlosach ale i twarzy, odrobinie rozu na policzkach i nieodlacznym wachlarzu w swej dloni. Czyzby wydal sie nieco zniewiescialy? Nie daj sie zwiesc. Pod tym makijazem jest wiecej, duzo wiecej, az tyle, ze po pewnym czasie ta barwna maska nie ma znaczenia i zostaje zapomniana.

Polecam te lekture, przyjemnie bylo obserwowac te pare, jak ucza sie siebie i stwarzaja wspaniala rodzine.

Lady Anna Marlowe ma już 25 lat i nie myśli o zamążpójściu. Gdy na skutek śmierci obojga rodziców, jako najstarsza z rodzeństwa musiała zaopiekować się domem i całą pozostałą rodziną, w sąsiedztwie jej rodzinnego domu osiedlił się elegancki i przystojny Lovatt Blaydon. Szybko zdobył sympatię wszystkich sąsiadów i całej rodziny Marlowów z wyjątkiem głuchoniemej Emmilii. Sam Lovatt szczególnymi względami obdarzał Annę. Ta jednak, choć początkowo marzyła o wyjściu za opiekuńczego sąsiada, przekonała się, że ów człowiek jest zaborczy i brutalny. Spłacił wszystkie długi jej ojca, ale w zamian za tę drobną przysługę, żądał od Anny całkowitego poddania się jemu i jego woli, w większości niezgodnej z prawem. Chociaż w obecnej chwili przebywał w Ameryce, zapowiedział Annie, że ma na niego czekać, bo on po nią wróci.
Teraz jednak o tym nie myślała. Właśnie wyjedżała ze swoją matką chrzestną Marjorie i młodszą siostrą do Londynu i zamierzała dobrze się bawić.
A Marjorie miała swoje plany w stosunku do swojej ukochanej chrześnicy. Wraz ze swym długoletnim kochankiem zamierzała wyswatać ją z księciem Harndon, Lucasem Kendrickiem. Książę Lucas niegdyś miał piękną narzeczoną, którą kochał szczerze i podziwiał. Niestety nie dane było im się pobrać, gdyż starszy brat Lucasa uwiódł ją i zapłodnił, po czym pojął za żonę. Lucas pomimo kompromitacji narzeczonej, nadal chciał pojąć ją za żonę, ale ona zdecydowała inaczej. Lucas wyzwał starszego z braci na pojedynek i omal go nie zabił. Zdarzenie to na długich dziesięć lat stanowiło kość niezgody między Lucasem, a resztą rodziny, a także przyczyniło się do śmierci starszego z braci.

Romansidło, ale dosyć ambitne. Warto przeczytać.

Romansidło, ale dosyć ambitne. Warto przeczytać.

Jest to mój 3 romans historyczny, który przeczytałam i choć na początku odrobinkę mnie nudziła ta książka to stwierdzenie, że jest bardzo dobra i lekko się ją czyta nie będzie kłamstwem. Polecam każdemu :)

Bardzo porządny,inteligentny romans historyczny, z wątkiem sensacyjnym. No i pięknie opowiedziany wątek miłosny. Gorąco polecam

Związek Lucasa Kendricka, księcia Harndon, i lady Anny Marlowe to małżeństwo z rozsądku, w którym nieoczekiwanie rodzi się płomienna namiętność. Mroczna przeszłość i tragedia sprzed lat mogą jednak zamknąć drogę marzeniu o miłości.

Romansidło z epoki - miłość, przeciwności, szczypta zagadki. Sama nie wiem, po co to czytać...

• Romans historyczny
  • Romans
  • Romans historyczny
  • Mary Balogh
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Bez serca