Bracia Bielscy

978-83-08-04302-8
wojna, historia, biografiia, Żydzi
literatura faktu
Edith

W czasie II wojny światowej tytułowi bohaterowie książki, żydowscy partyzanci, założyli w białoruskiej Puszczy Nalibockiej bazę-miasteczko, w którym schronili się prześladowani Żydzi z terenów Białorusi i Polski. Mimo ekstremalnych warunków w „leśnym Jeruzalem” ocaliło życie 1200 osób skazanych na zagładę. Książka oparta jest na relacjach świadków i rzetelnej literaturze przedmiotu, ale czyta...

Książka oparta jest na relacjach świadków i rzetelnej literaturze przedmiotu, ale czyta się ją jak powieść sensacyjną, która zadaje kłam stereotypowym przedstawieniom Żydów wyłącznie jako ofiar. Autor wykorzystał materiał po dziennikarsku, ożywił opowieść dialogami i relacjami tych, którzy żyli w Nalibokach.

Główny bohater książki, Tewje Bielski, został określony przez jednego z polskich historyków jako skrzyżowanie Kmicica, Hubala i „Ognia”.

Aggie | 2016-06-29
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Książka dobra, historyczno-reportażowa. Czyta się ją dosyć szybko i potrafi wciągnąć. Jednocześnie nie gloryfikuje braci Bielskich. Autor stara się przedstawić wydarzenia i postawę braci dość obiektywnie. Nie stroni od informacji o kontrowersyjnych decyzjach przywódców żydowskich partyzantów, czasem wprost pokazuje, że konkretna decyzja była zbyt pochopna i niepodparta żadnym racjonalnym argumentem.
Na pewno książka warta przeczytania. Nawet osoby, które na co dzień nie interesują się tematyką II Wojny Światowej mogą wciągnąć się w tę lekturę.

Blizniak27 | 2010-12-09

Książkę bardzo dobrze się czyta. Autor zamieszcza wiele faktów dotyczących eksterminacji Żydów na terenach wschodznich. To co mnie najbardziej zdumiało w książce to podejście do Armii Krajowej, która miała rzekomo wspierać Niemców w walkach z rosyjskimi partyzantami. Ponadto autor ani razu się nie zająknął na temat okradania chłopów (przez grupę Bielskich), którzy w tamtych czasach łatwo nie mieli (okradani przez Rosjan i Niemców).

Książka pokazuje, jak bardzo beznadziejny i przerobiony był film. Poza tym jestem pełna podziwu dla autora, że chciało mu się zebrać te wszystkie materiały, dzięki którym mógł przybliżyć światu historię braci Bielskich. Gorąco polecam!

setore | 2013-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 września 2013

Bardzo dużo przekłamań historycznych, co sprawia, że książka jest niestety nierzetelna. Ale tematyka ciekawa, duży plus za wyciągnięcie z mroków historii postaci braci Bielskich.

kaczigra | 2016-09-12
Pavol | 2016-05-11