Bracia Bielscy

978-83-08-04302-8
wojna, historia, biografiia, Żydzi
literatura faktu
Edith

W czasie II wojny światowej tytułowi bohaterowie książki, żydowscy partyzanci, założyli w białoruskiej Puszczy Nalibockiej bazę-miasteczko, w którym schronili się prześladowani Żydzi z terenów Białorusi i Polski. Mimo ekstremalnych warunków w „leśnym Jeruzalem” ocaliło życie 1200 osób skazanych na zagładę. Książka oparta jest na relacjach świadków i rzetelnej literaturze przedmiotu, ale czyta...

Książka oparta jest na relacjach świadków i rzetelnej literaturze przedmiotu, ale czyta się ją jak powieść sensacyjną, która zadaje kłam stereotypowym przedstawieniom Żydów wyłącznie jako ofiar. Autor wykorzystał materiał po dziennikarsku, ożywił opowieść dialogami i relacjami tych, którzy żyli w Nalibokach.

Główny bohater książki, Tewje Bielski, został określony przez jednego z polskich historyków jako skrzyżowanie Kmicica, Hubala i „Ognia”.

Aggie | 2016-06-29
Przeczytana: 16 czerwca 2016

Książka dobra, historyczno-reportażowa. Czyta się ją dosyć szybko i potrafi wciągnąć. Jednocześnie nie gloryfikuje braci Bielskich. Autor stara się przedstawić wydarzenia i postawę braci dość obiektywnie. Nie stroni od informacji o kontrowersyjnych decyzjach przywódców żydowskich partyzantów, czasem wprost pokazuje, że konkretna decyzja była zbyt pochopna i niepodparta żadnym racjonalnym argumentem.
Na pewno książka warta przeczytania. Nawet osoby, które na co dzień nie interesują się tematyką II Wojny Światowej mogą wciągnąć się w tę lekturę.

maryoush | 2017-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2017

Witam
Nie sądziłem ze będę musiał wyrazić moją opinię na temat tej książki, ale im dalej ją czytałem tym bardziej mnie krew zalewała. Nie jestem jakimś radykalnym prawicowym freak'iem ale ta książka jest najnormalniej anty-polska, zakłamująca lub przeinaczająca historię.
Oto kilka takich wisienek
- akcja Hermann zoorganizowana przez okupantów hitlerowskich wg. autora m.in przeciw grupie Bielskich ok.
Ale stwierdzenie ze wśród oprawców były jakoby oddziały Polskich (strzelców), jakim sposobem. To własnie celem tej akcji był m.in batalion Stołpecki AK.
- kolejny niefortunny zwrot -
.. pod koniec miesiąca drogi zapełniły się konwojami niemieckimi , ochranianymi przez Kozaków , czasami 'Biało polaków' (czytaj żółnierzami AK) wycofującymi się na zachód - czyli ze co AK konwojowało wycofujących się niemców w lecie 44 , to jakaś kłamliwa komunistyczna propaganda kompletnie ignorująca akcję Burza
- w wielu miejscach pojawiają się stwierdzenia czysto szkodliwe jakoby 'Białopolacy'...

Blizniak27 | 2010-12-09

Książkę bardzo dobrze się czyta. Autor zamieszcza wiele faktów dotyczących eksterminacji Żydów na terenach wschodznich. To co mnie najbardziej zdumiało w książce to podejście do Armii Krajowej, która miała rzekomo wspierać Niemców w walkach z rosyjskimi partyzantami. Ponadto autor ani razu się nie zająknął na temat okradania chłopów (przez grupę Bielskich), którzy w tamtych czasach łatwo nie mieli (okradani przez Rosjan i Niemców).

Książka pokazuje, jak bardzo beznadziejny i przerobiony był film. Poza tym jestem pełna podziwu dla autora, że chciało mu się zebrać te wszystkie materiały, dzięki którym mógł przybliżyć światu historię braci Bielskich. Gorąco polecam!

setore | 2013-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 września 2013

Bardzo dużo przekłamań historycznych, co sprawia, że książka jest niestety nierzetelna. Ale tematyka ciekawa, duży plus za wyciągnięcie z mroków historii postaci braci Bielskich.

kaczigra | 2016-09-12
Pavol | 2016-05-11