Testament Thubana

Tłumaczenie: Anna Gogolin
Cykl: Dziedziczka smoka (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II
L’eredità di Thuban
smoki, smok
Camille

Bohaterką powieści jest 13-letnia wychowanka domu dziecka, która dowiaduje się, że nosi w sobie geny potężnego smoka Thubana. Adoptowana przez tajemniczego profesora dziewczynka musi podjąć dzieło swego przodka i stoczyć walkę z jego odwiecznym wrogiem Nidhoggrem, Strażnikiem Ciemności, który zagraża królestwu natury.

pablo | 2011-02-09
Przeczytana: 20 stycznia 2011

Lubicie smoki? Ja uwiel­biam! Sym­patia ta prze­kłada się bez­pośred­nio na odruch czytania każ­dej książki, na której zobaczę skrzydlatą bestię – czy to w tytule, czy to na okładce. Właśnie na fali tej małej obsesji w ręce wpadł mi ostat­nio pierw­szy tom nowej trylogii „Dziedziczka smoka” pani Licii Troisi, zatytułowany „Testament Thubana”.

Młoda, bo zaled­wie 31-letnia pisarka, zdążyła już zasłynąć w Pol­sce (przy­pusz­czam że na świecie rów­nież) jako autorka dwóch best­sel­lerowych trylogii fan­tasy: „Kronik Świata Wynurzonego” oraz „Wojen Świata Wynurzonego”. „Dziedziczka smoka” to w moim odczuciu pewien rodzaj odskoku od dwóch poprzed­nich cykli i próba stworzenia czegoś innego, nowego. Dotych­czas spo­tkałem się z bar­dzo roz­bież­nymi opiniami o Testamen­cie Thubana. Czas więc odpowiedzieć na pytanie: czy skok w bok popłaca?

30 000 lat temu na Ziemi panowały smoki. Toczyły one odwieczną i krwawą wojnę z wywer­nami, które były ówczesnym wcieleniem zła. Pod­czas...

| 2014-04-04
Przeczytana: kwiecień 2014

Cóż, z pewnością jest to książka dla młodszych czytelników, jednak nie lekceważyłabym jej, a już na pewno nie odradzała jej czytelnikom starszym. Tak, jest trochę naiwna i opowiada głównie o dzieciach - tak, to są "bajki" i dzieci - jednak jest bardzo odprężająca.

Jedyne co tak naprawdę mnie drażniło w całym tym tarabanie, to niewiarygodna mała wiara w siebie głównej bohaterki. Zawsze z tyłu, zawsze z miną cierpiętnicy. Do tej pory Licia Troisi tworzyła bohaterki z "jajami", każda na siłę wygryzała dla siebie miejsce w świecie. Sofia nie tyle nie wierzy w siebie, co celowo się dołuje i celowo spycha na dalszy plan. To potrafi doprowadzić czytelnika do białej furii.

Poza tym książka to piękna przygoda na tle Rzymu, bajka o smokach, dawno zaginionych krainach, odwiecznej walce dobra z absolutnym złem...czyta się bardzo miło i szybko.

I nie zgadzam się z recenzjami, które tę książkę skreślają. To po prostu książka dla młodych. I ja, jako nie całkiem dorosła dziewoja, widzę uroki...

PolkaPati | 2015-08-24
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Uwielbiam przeróżne książki o smokach, do tej powieści nakłoniła mnie okładka która przyciąga wzrok. Jednak po pierwszych stronach nastało wielkie rozczarowanie i zawód. Książka jest tak nudna że bez drzemania nad nią nie było szans by ją przeczytać. Ale udało się ! Przeczytałam ją ale strasznie sie przy niej znudziłam i na pewno nie sięgnę po kolejne jej części. I jeszcze jest strasznie chaotycznie napisana...
Szkoda czasu na nią ale to tylko moja opinia komuś może sie spodobać :-D

Sidney | 2011-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2011
Hersus | 2015-04-08
Przeczytana: styczeń 2015

Licia Troisi znana jest chyba większości osób, które notorycznie zaczytują się w fantastyce. Wielką popularność w Polsce jak i na świecie zawdzięcza niesamowitej potrójnej trylogii, której akcja dzieje się w Świecie Wynurzonym. Pisałem o tych książkach już nie raz i na pewno kilka recenzji jeszcze napiszę. Ostatnio postanowiłem zabrać się za kolejne jej dzieło skierowane dla trochę młodszych czytelników. „Testament Thubana” to pierwszy tom nowej serii zatytułowanej „Dziedziczka smoka”. Zastanawiacie się pewnie, co o niej myślę. Prawda? O tym przekonacie się za chwilę, najpierw trochę fabuły.

Sofia ma trzynaście lat i powoli traci nadzieję na to, że przybędzie ktoś by zabrać ją z sierocińca. Jest to wiek, w którym o adopcję jest naprawdę trudno. Pewnego dnia staje się jednak cud. U drzwi domu dziecka pojawia się nieznajomy staruszek, który pragnie ją przygarnąć. Co ciekawe, zna podobno również jej ojca. Fakt ten jednak nie cieszy jej tak jak powinien. Nie wie, że tysiące lat temu...

Yui | 2013-10-22
Przeczytana: 19 października 2013

Książka po którą chciałam sięgnąć już od dawna. Licia Troisi to jedna z moich ulubionych pisarek, więc staram się przeczytać jej wszystkie dzieła. To już jedenasta książka jej autorstwa którą przeczytałam i wciąż nie zmieniam zdania - Licia Troisi włoską królową fantastyki!

Sofia nigdy nie miała normalnego życia. Gdy miała kilka miesięcy trafiła do sierocińca. Na początku wszystko było proste, ale potem już tylko coraz gorzej. Niby uczyła się dobrze i nie sprawiała kłopotów, ale i tak nie było jej tak przyjemnie jakby się mogło zdarzać. Ze względu na rudy kolor włosów i piegi, wszyscy w domu dziecka nazywają ją Dynią. Oprócz tego ma bardzo, ale to bardzo niską samoocenę. Uważa się za ofiarę losu, która do niczego się nie nadaje. Jednak pewnego dnia jej życie jeszcze bardziej się komplikuje.

Sofia ma trzynaście lat i jej szanse na znalezienie domu są małe. Przynajmniej tak jej wróżą wredni koledzy. Wszyscy ulegają zdziwieniu, gdy okazuje się, że Sofię ktoś chce zaadoptować. I to...

Immora | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011

Na pewno nie jest to lektura wysokich lotów, więc też nie można się wiele po niej spodziewać. Klasyczna powieść fantasy o biednej dziewczynce z sierocińca, której życie nagle się odmienia i ma ona uratować świat. Ale nadal nie oczekujcie czegoś ponad to, co napisałam wyżej. Muszę przyznać, że książkę czyta się szybko, ale jest ona skierowana bardziej do młodszych, niedoświadczonych z fantastyką czytelników. Reszta niech lepiej ją omija, bo, niestety, ale "Dziedziczka smoka" to strata czasu...

Obliviate | 2011-07-29

Książka porywa ludzi kochających fantastykę w wspaniały świat.
Oczywiście moja opinia to jak kropla wody w oceanie. Ona w ogóle sie nie liczy. Ale jeśli przeczytałeś ten opis będziesz wiedział jakie mam zdanie na ten temat :)

sai | 2012-11-01

Po przeczytaniu Kronik Świata Wynurzonego postanowiłem przeczytać ten cykl. Szczerze powiedziawszy troszkę się rozczarowałem, bo po pierwszym tomie mogę stwierdzić że jest słabsze aniżeli wcześniejsza seria. Bohaterowie są jednak zbyt młodzi co też bardziej nastawione jest dla czytelników młodszych choć Mi się również podobało ( Mam 25 lat )
To nie tak że ocena jest negatywna bo czyta się przyjemnie. Denerwować może charakter Sofi która czasami doprowadza Mnie do szału. Tutaj zdecydowanie lepiej da się polubić Lidia. Ciekawy jest zabieg umieszczenia tego wszystkiego w czasie w zasadzi teraźniejszym.
Mam nadzieję że w tomie drugim i trzecim akcja pójdzie naprzód a i przygody będą nieco ciekawsze.

Pozdrawiam

Liesel | 2013-03-26

Dzięĸi przeczytaniu tej książki zrozumiałam, jak czują się dorośli oceniający niektóre z książek, które czytam obecnie.
Licia stworzyła trochę schematycznie plastyczny świat i bohaterów, posłużyła się prostym językiem bez zawiłych opisów i skomplikowanych metafor.
Wiem, żę gdybym przeczytała ją pięć lat temu byłabym nią zachwycona i czytała ją raz razem nie nudząc się i dostając wypieków na policzkach. Żałuję, więc, że książki nie było na te pięć lat temu... Dostałaby piękne dziesięć gwiazdek.

Książkę polecam na prezent dla około 10-letnich córeczek, siostrzyczek, siostrzenic lub bratanic. Będą oczarowane.