Król Bólu

Okładka książki Król Bólu
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
824 str. 13 godz. 44 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-11-24
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-24
Liczba stron:
824
Czas czytania
13 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308045374
Tagi:
Dukaj Jacek król bólu
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,1
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
934 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
48
48

Na półkach: , , ,

Zbiór takich 'opowiadań', z których przynajmniej trzy inni autorzy w innych wydawnictwach wydawaliby jako osobne powieści, mógł stworzyć tylko Dukaj. Jednocześnie do tego, by wszystkie (no, prawie wszystkie) utrzymały ten sam, wysoki poziom również potrzeba tego samego autora.

Linia oporu. Mój mały faworyt całego zbioru. Opowiadanie zasadziło mi takiego kopa, że przez kilka miesięcy (naprawdę!) nie mogłem się pozbierać i podążać dalej przez zbiór. Nie tylko ze względu na dość... Ponurą? Ciężko powiedzieć... Najlepiej określić to 'nietypową' wizję przyszłości, ale również przez to, jak bardzo jest ona bliska i realna.

Oko potwora. Czyli Lem 2.0. Niemało radości dało ujrzenie, jak prawdopodobnie najlepszy obecnie twórca sf w Polsce mierzy się z najbardziej uznanym polskim pisarzem tego gatunku w historii (nie powiem, że najlepszym - bo by się Zajdel obraził ;)), zwłaszcza, że wychodzi z tego starcia z tarczą.

Szkoła. Tekst opatrzony dedykacją "Nauczanym. Ku przestrodze." - i najlepiej oddaje to jego zawartość. Przy okazji znowu nasuwa mi się pewne skojarzenie z Lemem i jego "Solaris" - w końcu być może jednym z powodów, dla których nadal nie nawiązaliśmy kontaktów z obcymi cywilizacjami jest zbyt duża różnica pomiędzy nami... A przy okazji warto zauważyć, że "Szkoła" jest jednym z przystępniejszych tekstów Dukaja. Owszem, chronologii to się on nie trzyma za nic... Nie mówię, że łatwym. Przystępnym.

Król Bólu i Pasikonik. Tekst nagrodzony Zajdlem; tekst, którego nie da się opisać, a trzeba przeczytać samemu. A w kreowaniu świata przyszłości Dukaj posunął się tu chyba już do granic możliwości - i jeśli ktoś je kiedyś przekroczy, będzie to nikt inny, jak on sam.

Crux. Czyli o tym, dlaczego paradyści są w błędzie, a utopijne wizje wcale szczęścia oznaczać nie muszą. Kurczę, daje do myślenia.

Serce mroku. Ot, i tu dochodzimy do tego, dlaczego PRAWIE wszystkie teksty trzymają wysoki poziom. Akurat według mnie "Serce mroku" zdecydowanie odstaje. Pomysł i wizja niby ciekawe, ale opowiadanie w żaden sposób mnie nie porwało; wręcz przeciwnie, do samego końca się z nim zmagałem i na ostatniej kropce ostatniego zdania odetchnąłem z niemałą ulgą. Jakoś ci naziści tacy bezpłciowi, zupełnie bezbarwni się wydają... Słaby tekst, słaby. Na szczęście jedyny w całym zbiorze.

Aguerre w świcie - czyli połączenie science fiction z... Epoką wiktoriańską i masonerią? Znowu spory misz masz, ale znowu Dukaj wychodzi z tego obronną ręką. A przy okazji chyba najbardziej poetyckie opowiadanie z całego zbioru. Taki trochę Rembrandt malujący statki kosmiczne.

I ostatni Piołunnik. No dobrze, tutaj Dukaj też cudów nie czyni i tekst, kolokwialnie mówiąc, nie urywa dolnej części pleców. Ale źle nie jest, czyta się bez bólu.

Tak więc sumując wszystkie teksty wychodzi ocena naprawdę dobra, a "Linia oporu" i opowiadanie tytułowe dodatkowo ciągną ją w górę. Oby tak dalej, panie Dukaj. Oby tak dalej.

Zbiór takich 'opowiadań', z których przynajmniej trzy inni autorzy w innych wydawnictwach wydawaliby jako osobne powieści, mógł stworzyć tylko Dukaj. Jednocześnie do tego, by wszystkie (no, prawie wszystkie) utrzymały ten sam, wysoki poziom również potrzeba tego samego autora.

Linia oporu. Mój mały faworyt całego zbioru. Opowiadanie zasadziło mi takiego kopa, że przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 070
  • Przeczytane
    1 255
  • Posiadam
    780
  • Teraz czytam
    150
  • Ulubione
    59
  • Fantastyka
    51
  • Chcę w prezencie
    34
  • Literatura polska
    10
  • Science Fiction
    10
  • Jacek Dukaj
    9

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Król Bólu Zobacz więcej
Jacek Dukaj Król Bólu Zobacz więcej
Jacek Dukaj Król Bólu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także