Dzisiaj narysujemy śmierć

Okładka książki Dzisiaj narysujemy śmierć
Wojciech Tochman Wydawnictwo: Czarne Seria: Reportaż reportaż
152 str. 2 godz. 32 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Reportaż
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2010-11-24
Data 1. wyd. pol.:
2010-11-24
Liczba stron:
152
Czas czytania
2 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362282
Tagi:
ludobójstwo śmierć
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
1756 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
157
41

Na półkach: ,

Skończyłem czytać reportaż Wojciecha Tochmana pt. "Dzisiaj narysujemy śmierć". Tekst przedstawia skutki ludobójstwa w afrykańskiej Rwandzie, 15 lat od jego wydarzenia. Mimo faktu, że od tamtego wydarzenia minęło wiele lat, w całym kraju - nie większym niż jedno polskie województwo - wciąż "widać, słychać i czuć" jego skutki.

Książka była przerażająca. Wielokrotnie pojawiały się momenty, kiedy nie potrafiłem czytać dalej i po prostu odkładałem lekturę na bok - tak zatrważające były niektóre fragmenty. Przytoczę tutaj jeden z nich: "Dużo dzieci mieliśmy w rodzinie, śliczne były. Mordercy bali się, że pouciekają. Związali je wszystkie, jednym sznurem nogi, drugim rączki. Były jak wielkie korale, maleństwa słodkie. Żywe wrzucili je do rzeki, która płynęła za domem. Chciałabym wymazać z głowy ich krzyk. Tylko tego chcę".

Reportaż Tochmana ma na celu obnażenia prawdziwego wizerunku wojny. W całym tekście nie zostało przytoczone ani jedno pozytywne wspomnienie. W całej książce opisane są różne metody zabójstw pomiędzy rwandyjskimi ludami - Hutu i Tutsi. Maczeta, butelka, nóż, gwałt, utopienie, etc. Wymieniać można bez końca. Trudno tu cokolwiek więcej dodać, jeśli o mnie chodzi. To jest książka, którą każdy musi przeczytać we własnym zakresie - bo każdy może na nią inaczej zareagować. Moim zdaniem, żeby móc przejść przez nią, należy się przygotować. Przede wszystkim poznać przynajmniej podstawy ludobójstwa z kwietnia 1994 roku. Bez elementarnych informacji nie jest możliwe całkowicie prawidłowe zrozumienie tekstu. Sam popełniłem ten błąd. Na jednej z pierwszych stron dotarło do mnie, że dopóki nie przyswoję paru informacji o Rwandzie, nie będę w stanie zrozumieć dalszego ciągu.

Na koniec chciałbym przywołać jeszcze jeden cytat, który - mam nadzieję - da Czytelnikom trochę do myślenia i zachęci ich do otwarcia lektury "Dzisiaj narysujemy śmierć".

"Pozwoliliśmy jej zakazić się trucizną katów: anihilować, eksterminować, eliminować, zgładzić, zlikwidować, zmiażdżyć, zetrzeć, wymazać, wytępić, wytłuc, stracić, ściąć, pociąć, uciąć, wyciąć, unicestwić, usunąć, ukatrupić, ostatecznie rozwiązać, raz na zawsze, definitywnie, zakończyć, zatłuc, zasiekać, posiekać, zarżnąć, zarąbać, zmasakrować, zastrzelić, zamordować, zabić, zajebać na śmierć.
Ofiara myśli: skoro nie mogę z mojego otoczenia usunąć kata, usunę się sama.
Kat, po latach, zwycięża".

Skończyłem czytać reportaż Wojciecha Tochmana pt. "Dzisiaj narysujemy śmierć". Tekst przedstawia skutki ludobójstwa w afrykańskiej Rwandzie, 15 lat od jego wydarzenia. Mimo faktu, że od tamtego wydarzenia minęło wiele lat, w całym kraju - nie większym niż jedno polskie województwo - wciąż "widać, słychać i czuć" jego skutki.

Książka była przerażająca. Wielokrotnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4 622
  • Przeczytane
    4 257
  • Posiadam
    733
  • Ulubione
    143
  • Reportaż
    119
  • Literatura faktu
    78
  • Teraz czytam
    66
  • 2019
    46
  • Chcę w prezencie
    45
  • Reportaże
    40

Cytaty

Więcej
Wojciech Tochman Dzisiaj narysujemy śmierć Zobacz więcej
Wojciech Tochman Dzisiaj narysujemy śmierć Zobacz więcej
Wojciech Tochman Dzisiaj narysujemy śmierć Zobacz więcej
Więcej

Video

Video

Podobne książki

Przeczytaj także