Długi cień zagłady. Szkice historyczne

838588811X
historia, Żydzi
historia
shpinac

Na publikacje niniejszą składa się kilka ogłoszonych w ostatnich latach szkiców na tematy związane z Zagładą Żydów polskich i jej następstwami. Jedynie pierwszy tekst, dotyczący polskich świadectw o Zagładzie, odnosi się bezpośrednio do czasu wojny i okupacji hitlerowskiej. Wszystkie pozostałe dotyczą moralnych i politycznych konsekwencji Zagłady w powojennych dziesięcioleciach, jej odbicia w...

Jedynie pierwszy tekst, dotyczący polskich świadectw o Zagładzie, odnosi się bezpośrednio do czasu wojny i okupacji hitlerowskiej. Wszystkie pozostałe dotyczą moralnych i politycznych konsekwencji Zagłady w powojennych dziesięcioleciach, jej odbicia w świadomości społeczeństwa polskiego i w sposobie uprawiania edukacji historycznej od 1945 roku po nasze dni. W stosunku do ich pierwodruku teksty te zostały w różnym stopniu przerobione lub uzupełnione.

maciej | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2012