Śmierć w dżungli

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
wojna, Wietnam
literatura faktu
gosiaw

"Śmierć w dżungli", dziewiąta pozycja książkowa Edwarda Kurowskiego, jest wynikiem wietnamskich podróży autora. Nie są to jednak reporterskie relacje, lecz powieść, której główną postacią jest apolityczna amerykańska matka, pragnąca odnaleźć grób strąconego nad wietnamską dżunglą syna. W czasie podróży Mary Array widzi ciężką pracę Wietnamczyków na ryżowych polach, przypatruje się schowanym w...

W czasie podróży Mary Array widzi ciężką pracę Wietnamczyków na ryżowych polach, przypatruje się schowanym w dżungli szkołom, młodzieży odrabiającej lekcje pod krzakami banana obok błotnistych dołków-schronów, w których musi się chować po kilka, czasem kilkanaście razy dziennie. Mimo woli nasuwa jej się pytanie: "o co w tej wojnie chodzi".

Spotkanie z dziewczynką Hoa, która nazywa ją ciocią i zwierza się, że pragnie być artystką, wywołuje na amerykańskiej matce duże wrażenie. Mary Array postanawia zabrać dziewczynkę do Stanów i kształcić na własny koszt. Lecz dziewczynka Hoa nie opuści ani na chwilę ziemi, na której zginęli jej bliscy. Nie przyjmie także żadnego prezentu od matki, której syn zniszczył ten kraj.

Mr_Siam007 | 2011-08-18
gosiaw | 2010-09-20