Sędzia i kat, czyli jeden dzień doktora Thümmlera

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
6 (10 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-11-07316-3
literatura faktu
piotrex

Johannes Thümmler, jeden najsłynniejszych esesmanów z Chemnitz. Przed wybuchem II wojny, i w jej trakcie, zrobił błyskotliwą karierę: był zastępcą szefa gestapo w Dreźnie i we Wrocławiu, szefem gestapo w rodzinnym mieście i wreszcie - szefem gestapo na Górnym Śląsku. W październiku 1944 został panem życia i śmierci prowincji górnośląskiej: zwierzchnikiem gestapo, policji kryminalnej, policji granicznej i straży przemysłowej.

Thümmlerowi podlegał też Oddział Polityczny KL Auschwitz-Birkenau. W Bloku 11 obozu obradował policyjny sąd doraźny pod przewodnictwem szefa katowickiego gestapo; w obozie wykonywane były wyroki śmierci wydane przez ów sąd.

Posiedzenia sądu odbywały się co najmniej raz w miesiącu; ostatnie - w styczniu 1945. Prawdopodobny rekord sądu pod wodzą Thümmlera: dwieście wyroków w dwie godziny. Chwilę potem, gdy na placu między blokami 10 i 11 oraz w łaźni esesmani mordowali skazańców, "sędzia" pałaszował obiad.

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

| 2014-07-10
Na półkach: Przeczytane, 07. 2014
Przeczytana: 10 lipca 2014

Wstrząsające fakty...książka godna polecenia ludziom, którzy ludzi mają za nic.

ziajam | 2014-11-26
Marcin | 2014-03-21