Vince i Joy. Opowieść o prawdziwej miłości

Vince and Joy. The Love Story of a Lifetime
Zysk i S-ka
2006-01-01
2006-01-01

Bardzo lubię takie historie - szczególnie spod pióra Lisy. Fajna historia, trochę zaskakująca momentami, chociaż zakończenie przewidywalne. Podobało mi się - idealna książka na wakacje.

Spoglądając na cytat wycięty z książki i krótki opis na okładce, miałam wrażenie, że fabuła będzie dotyczyć związku tytułowych Vinca i Joy. Rzeczywiście, na początku tak jest.

Autorka raczy nas opowieścią o pierwszej, wakacyjnej miłości. Mimo przedstawienia głównych postaci jako nastolatków, z całym kołowrotkiem ich prywatnych problemów, jest wręcz idealnie. I nagle... Trach! Wszystko się kończy i komplikuje.

Od pamiętnych wakacji, każdy z głównych bohaterów prowadzi zupełnie inne życie. Budują mało udane związki, potykają się na kolejach losu, a pytanie brzmi: Czy w końcu się odnajdą? Czy w ich życiu pojawi się odpowiedni moment, by spróbować być razem? Czy będą tego chcieli? I tutaj zaczyna się sprawna zabawa z emocjami czytelnika, a przynajmniej tak to się skończyło w moim przypadku. Czytając, byłam przekonana, że Vince i Joy powinni być razem. Dlaczego? Ponieważ są bratnimi duszami do tego stopnia, że wydają się uszyci dla siebie na miarę. Są sobie przeznaczeni i cały świat o tym wie, ale oni zdają się tego nie dostrzegać. Dwie zabłąkane połówki jabłka, szarpane na falach losu, nieporozumień i własnej głupoty. Tak, głupoty. Bo jak określić kogoś, kto ma zbyt mało zapału i odwagi, by walczyć o własne szczęście? Kto dryfuje przez życie, pozwalając by wszystko wokół decydowało za niego, w którym kierunku ma płynąć? W każdym razie czytelnik ma pewność, że Vince i Joy powinni być razem. A tutaj błąkają się po życiowych ścieżkach. Każde osobno, a jednocześnie gdzieś obok drugiego. Czasami na siebie trafiają, ale nic większego z tego nie wynika. Uparcie przegapiają szanse, które podsyła im los. Nie potrafią o siebie zawalczyć.

Kiedy śledziłam ich nieudane związki, krew zalewała mnie z frustracji. Byłam na nich wściekła za wybory i ignorowanie przeznaczenia, które ciągle pchało ich w swoje ramiona. Chciałam im wykrzyczeć, że mają walczyć, że marnują swoje życie. Pod koniec drugiej części, miałam ochotę rzucić książką o ścianę. Byłam zła, że dwóch ludzi, nie potrafi się połączyć. Przez to są nieszczęśliwi, niespełnieni i zagubieni. A najbardziej irytowała mnie świadomość, że to przecież samo życie. Ludzie kochają, ale dziwnym zbiegiem okoliczności lub brakiem woli walki, poddają się i żyją z kimś zupełnie innym lub całkiem samotnie. Są nieszczęśliwi, bo w pewnym momencie o czymś nie wiedzieli, albo popełnili błąd. Woleli odpuścić, bo wydawało im się, że tak będzie lepiej.

Miałam szczerą ochotę, porzucić tą książkę w połowie, ale ciekawość wzięła górę. Trzecią część przyjęłam już spokojniej. Byłam przygotowana na złośliwości losu i wybory bohaterów, które nie spełniały moich oczekiwań. Ba! Byłam przygotowana na to, że cała ta historia skończy się źle.

Ostatecznie historia Vince i Joy, zarówno wspólna, jak i każdego z osobna, zawładnęła moim sercem. Sama książka jest cudownie napisana, a dobór słów niezwykle trafny. Autorka prezentuje losy dwóch ludzi w sposób, który nie pozwala domyślić się, jak to wszystko się skończy. Cała opowieść, choć początkowo może wydawać się mało ciekawa, z czasem wciąga i porywa. Budzi skrajne emocje. Sprawia, że trzyma się kciuki za tytułowe postacie, wrzeszczy się na nich w myślach, a zaraz potem kocha.

To nie jest historia, w której wiesz, że wszystko dobrze się skończy. Możesz jedynie kibicować bohaterom i mieć nadzieję, że jakimś cudem odnajdą swoje szczęście.

Magia tej książki polega na emocjach, które wzbudza. Jest zaskakująca, frustrująca, ale też porywająca i szalenie romantyczna. Chwilami jej nienawidzisz, a po wszystkim kochasz. Vince i Joy - książka, którą z czystym sumieniem polecam, bo wrażenia są świetne i niezwykle intensywne.

Recenzja również na moim blogu http://www.milosniczkaslow.pl/2017/01/vince-i-joy-lisa-jewell.html

Świetna książka o dwojgu ludziach, których drogi się rozeszły wkrótce po pierwszym spotkaniu, którzy próbują ułożyć sobie życie, czasem z niewłaściwymi ludźmi, tkwiąc w niszczących ich związkach, szukając właściwej drogi i czasem nie potrafiąc wykorzystać przypadku, czy może przeznaczenia, które ponownie splata ze sobą ich drogi. Czy w końcu uda im się przyznać i odkryć, co tak naprawdę ich łączy, czego lub kogo szukają w życiu? Odpowiedź pozostawiam do odnalezienia na stronach tej książki wszystkim tym, którzy skuszą się, by ją przeczytać ;-)

Niezapomniana...

Niezapomniana...

No i jak tu ocenić tak wspaniałe czytadło? Książki Jewell są jak chipsy. Niby sałata jest zdrowsza, ale nie ta przyjemność. Przeczytałam kilka książek Jewell, no cóż, są to po prostu komedie romantyczne, ale bardzo miło się czyta. Więc pól na pół.

Cóż, po prostu przyjemna książka o prawdziwej miłości ;) Polecam!

Cóż, po prostu przyjemna książka o prawdziwej miłości ;) Polecam!

• Własne
  • Na wymianę/sprzedaż