Mistycyzm żydowski i jego główne kierunki

Tłumaczenie: Ireneusz Kania
Wydawnictwo: Aletheia
Die judische Mystik in ihren Hauptstromungen
9788361182047
mistyka, kabała, judaizm
filozofia i etyka
shpinac

W rozumieniu autora żydowski mistycyzm objął znacznie szerszy zakres zjawisk, niż uprzednio przyjmowano: nie tylko średniowieczną kabałę, lecz także opisane w tym tomie: XVI-wieczną kabałę Izaaka Lurii, kontrowersyjny ruch Sabbatacja Cwi, a także chasydyzm na ziemiach polskich z Baal-Szem Towem. W interpretacji Scholema mistycyzm żydowski stanowi ciągłość od wczesnego średniowiecza aż po współczesność.

Paweł Chról | 2015-09-19

dla laika w kwestiach mistyki żydowskiej, kabały, dość przyjemnie się czyta.
jednak przestarzałe, a pewne błędy warsztatowo-interpretacyjne i przeoczenia są efektem poglądów politycznych autora (syjonizm, liberalizm, zamknięcie na tradycję rabiniczną judaizmu).
niestety z tej pozycji (tylko tej) wykłada się mistycyzm żydowski na judaistyce (na szczęście w poważnych jewish/ kabbalah studies za granicą i religioznawstwie krytyczne podejście do Scholema, ojca badań nad mistyką żydowską, jest normą) i powołują się na nią hurtowo poloniści, postmoderniści, w dużej mierze za sprawą W. Benjamina, estety i nieodłącznego towarzysza Scholema. Borges inspirował się/ zżynał trochę z Scholema pisząc o kabale ("Biblioteka Babel" etc.).

TZ241 | 2016-07-26
antiwitek | 2015-08-16