Kronika małomiasteczkowego cmentarza

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kronika palanačkog grobl'a
830600972X
shpinac

"Kronika małomiasteczkowego cmentarza" to gawęda o minionych czasach. Jej pretekstem są groby na cmentarzu małego miasteczka w Vojvodinie, ze wspomnień, jakie one budzą, zmartwychwstają historie małomiasteczkowych rodów, dzieje wielkich i małych postaci prowincjonalnego świata.

Straszydło-Dydłoń | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Trzeba przyznać, że literatura z krajów składających się swego czasu na Jugosławię, do bijących rekordy popularności w naszym kraju nie należy, żeby nie powiedzieć, że kultura masowa skutecznie wyrugowała serbskich, chorwackich, czy bośniackich pisarzy z powszechnej świadomości. A szkoda, bo warto zapoznać się z dokonaniami prozatorskimi przedstawicieli bałkańskiego tygla. Na przykład z Isidorą Sekulić.
"Kronika małomiasteczkowego cmentarza" to zbiór opowiadań, prezentujący galerię ciekawych charakterów pewnej przygranicznej mieściny. Charakterów, dodam, nieżywych. Ale myliłby się ten, kto spodziewałby się metafizycznych zjawisk a la Vaclaw Pankovcin ("To będzie piękny pogrzeb"). Nie, proza Sekulić to proza realistyczna, choć przesiąknięta duchem symbolizmu (opowiadanie "Ludzie z młyna") i fatalizmu (dłuższa forma "Pani Nola"). Dla autorki cmentarz (wraz z opiekującym się nim grabarzem) to prawdziwa kronika dziejów świata w lokalnej mikroskali. To odbicie ówczesnych nastrojów...

koszalekopalek | 2017-04-27
Monika | 2017-03-29