Na Zachodzie bez zmian

Im Westen nichts Neues
klasyka
Krzysiek W

Inne wydania

Nowy przekład Ryszarda Wojnakowskiego Powieść Na Zachodzie bez zmian należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do "straconego pokolenia": pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto- dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku wobec ojczyzny. Czymże jednak jest ten obowiązek? pytają siebie, świadomi, że strzelają do takich jak oni młodych, tęskniących za domem i pokojem i pytających o sens wojny wrogów. Okrucieństwo machiny wojennej, w której są zaledwie trybikami, odbiera im najpierw poczucie człowieczeństwa, a w końcu i życie ? i w tym sensie są oni dosłownie ?straconym pokoleniem?. Mistrzowskie wniknięcie w emocje bohatera, gwałtowność opisu ataków z lądu i powietrza, atmosfera nieuchronności śmierci, wszystko to sprawia, że Na Zachodzie bez zmian do dziś przejmuje grozą. Erich Maria Remarque (1898-1970), nim zyskał sławę dzięki pacyfistycznej powieści Na Zachodzie bez zmian, parał się dziennikarstwem, był też księgowym i organistą. Po dojściu do władzy Hitlera książki Remarque?a trafiły na stos, a ich autor został pozbawiony obywatelstwa niemieckiego. Lata II wojny światowej spędził w USA, gdzie powstała jedna z jego najlepszych powieści ? Czas życia i czas śmierci. Autor Łuku triumfalnego nie był eksperymentatorem. Uznanie czytelników i krytyki zdobył za jędrny styl, "publicystyczną" aktualność tematyki, mistrzowskie budowanie scenerii i sylwetek bohaterów. Dom Wydawniczy REBIS spośród jego utworów opublikował m.in. Trzech towarzyszy, Nim nadejdzie lato, Hymn na cześć koktajlu, Cienie w raju, Noc w Lizbonie, a także w nowym przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego Łuk triumfalny.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2010

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Paco | 2015-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2015

To jeden wielki krzyk rozpaczy.
Zawiera się w nim, cała groza świata.
To krzyk ludzi uciekających przed sobą samymi.
Ciągle jeszcze dzieci, którym nie dane było poczuć smaku dorosłości. Cokolwiek napiszę dalej, będzie zapewne płytkie i pobieżne. Bo jak ubrać w słowa, to, co dławi i ściska serce. W sposób całkowicie nienamaszczony dowiadujemy się, jak deptane są świętości. Wpadamy w otchłań cierpienia. Dla tych młodych ludzi znajomość życia redukuje się do wiedzy o umieraniu. Najbardziej niezrozumiały jest dla nich bezsens ich mordęgi. Walczą, lecz do końca nie wiedzą przeciw komu. Przeciw czemu. To cały absurd wojny. TEJ wojny w szczególności. Przyczyn powstania konfliktu było huk. Jednak to Niemcy pierwsi wypowiedzieli wojnę i wkroczyli do Luxembourga. Torując sobie drogę do Francji. Potem był już efekt domina. Znamiennym jest więc, że autorem tej książki jest Niemiec. Okrzyknięty pacyfistą. Rodzynek. Który miał odwagę przelać swe poglądy na papier. Myślę, że ciągle zbyt mało...

ChicaDeAyer | 2014-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2014

Wstrząsająca relacja z frontu, tak bardzo sugestywnie przedstawiająca wojenną rzeczywistość. Remarque opisując wydarzenia z punktu widzenia żołnierzy agresora, uwypukla bezsens konfliktu zbrojnego i stoi na straży pacyficznych idei.

Na polu bitwy nie ma 'złych' i 'dobrych' - tam trwa nieustanna walka o przetrwanie. Życie ogranicza się do wykonywania rozkazów przez ludzi, którzy z polityką na co dzień nie mają nic wspólnego - stają się oni narzędziem w realizacji przekonań jednostek, które znajdują się u władzy. I tak oto młodzi chłopcy, bohaterowie powieści, zostają odarci ze swej niewinności - muszą przystosować się do realiów kampanii i stać się myślącymi zwierzętami, kierującymi się instynktem w tej egzystencji na pograniczu śmierci. Ale pomimo pozornej maski obojętności, którą muszą przybrać, nie mogą przecież porzucić swojej tożsamości, myśli, uczuć. Dlatego namacalna walka na polu bitwy, często bywa równocześnie batalią z samym sobą i o siebie.

Według mnie to pozycja,...

Karol | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Bardzo mocna książka. Wojna obdarta ze wszystkich ozdób, nie ma tu żadnej wzmianki o patriotyzmie, o bohaterstwie, same nagie fakty. Bardzo obrazowa ukazany jest bezsens wojny, a zarazem i to jak wpływa ona na ludzi w niej uczestniczących.

| 2014-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Przejmująca i realistyczna.
Gdy pisał tą powieść,chyba nie przypuszczał,że może być jeszcze gorzej.
Takiej wojny już nie będzie;mam nadzieję,że żadnej wojny już nie będzie.
"Widzę,iż popędzono jeden naród przeciw drugiemu i że mordują się,milcząc,nieświadomi,ogłupieni,posłuszni,niewinni.Widzę,iż najmędrsze mózgi świata wynajdują oręż i słowa,aby wszystko to przedłużyć i uczynić bardziej jeszcze wyrafinowanym"
Nieczęsto chcemy czytać takie rzeczy,ale czasami trzeba.

kajsa | 2012-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2012

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety...wojna to męska rzecz,odwaga,waleczność,poświęcenie,obrona ojczyzny,suwerenności.
I nagle okazuje się,że to wszystko puste komunały.
Bo wojna to smutna konfrontacja...idealistycznych wyobrażeń o bohaterstwie i obowiązku wobec kraju z przyziemną,brutalną i okrutną rzeczywistością wojennej codzienności.
Paweł,główny bohater i narrator powieści,staje się żołnierzem jako kilkunastoletni chłopiec. Tuż po szkole,pełen ideałów zaciąga się do armii wraz z kolegami z klasy, bo tak trzeba...Szybko okazuje się,że szczytne hasła nijak mają się do powszedniości dnia wojennego, kiedy trzeba walczyć o zachowanie minimum własnej godności,przetrwanie czy życie...po prostu.
Gorzkie słowa bohatera najlepiej obrazują istotę konfliktów zbrojnych, w których człowiek praktycznie się nie liczy.
"Jestem młody,mam dwadzieścia lat;ale z życia nie mam nic poza rozpaczą, śmiercią, trwogą i spojeniem w jeden łańcuch najniedorzeczniejszej płaskości z całą otchłanią...

Pierwszy raz przeczytałam tę powieść, będąc licealistką. Potem wróciłam do niej na studiach i ostatnio jakieś 15 lat temu.
Za każdym razem mój odbiór pozostawał niezmienny - dla mnie to jeden z najbardziej wstrząsających obrazów, ukazujących bezmyślność i okrucieństwo wojny.
To także książka o bolesnym zderzeniu młodzieńczych ideałów z bezwzględną rzeczywistością - naiwne wyobrażenie wojny jako wielkiej przygody staje się się dla bohaterów wstrząsem, który raz na zawsze odziera ich ze złudzeń.
Ci, którzy zdołali przeżyć, wcale nie okazują się szczęściarzami, gdyż są okaleczeni fizycznie i psychicznie, nie potrafią pozbyć się poczucia winy wobec poległych towarzyszy broni oraz otrząsnąć z koszmarów.

Powinna to być obowiązkowa lektura w szkołach ponadgimnazjalnych. Niestety, z tego, co wiem, omawia się ją tylko w klasach humanistycznych, i to nie zawsze.

SeVIIen Sins | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

„Przyzwyczajenie sprawia, że na pozór tak prędko zapominamy. Onegdaj byliśmy jeszcze w ogniu, dziś robimy głupstwa, włóczymy się po okolicy, jutro znów wrócimy do okopów. Ale naprawdę to my niczego nie zapominamy. Póki jesteśmy tutaj, przebyte dni frontu zapadają się w nas jak kamienie – są zbyt ciężkie, aby się można było nad nimi od razu zastanowić.”

Co można napisać o takiej książce? Co można jeszcze powiedzieć, kiedy już tyle zostało powiedziane? Co można poczuć, kiedy człowiek dziękuje siłom wyższym, że sam nie musi przeżywać tego koszmaru, który został tutaj tak mistrzowsko opisany i czuje swego rodzaju ulgę, że nie urodził się w tamtych czasach? Po lekturze każdy zapewne myśli: „Dobrze, że to nie jest moje życie. Dobrze, że mnie to nie dotyczy. Dobrze, że teraz jest inaczej”. Na całe szczęście…

Powieść, pomimo powagi tematu, czyta się jednym tchem. Czytelnik od samego początku utożsamia się z głównym bohaterem. Wydarzenia są tym bardziej realistycznie przedstawione, że...

edit3008 | 2014-11-03
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 listopada 2014

Świetna książka !
Dzięki tej lekturze przeżyjecie okrucieństwo wojny.
W wojnie biorą udział zwykli ludzie ( często bardzo młodzi – jak bohater) , którzy jej nie chcą, ale obowiązek wobec Ojczyzny staje się silniejszy niż wola życia.
„ - Dlaczego w ogóle jest wojna? - pyta Tjaden
Kat wzrusza ramionami.
Zapewne są ludzie, którym wojna jest potrzebna.
(…)
Za tym z pewnością kryją się inni ludzie, tacy, którzy zarabiają na wojnie-
mruczy Daterering.
A ja myślę, że to raczej gatunek gorączki-mówi Albert”

Jakież, to aktualne i prawdziwe do dziś!
Jeśli ktoś nadal ma opinię o I wojnie, że była to tzw. wojna pozycyjna, a żołnierze uprawiali ogródki warzywne, to ta książka może zachwiać jego poglądami. Mimo że miejscami przedstawia wstrząsające przeżycia to Polecam jej lekturę. Warto !

Cytat str.116 wydawnictwo EF-TE-ER s.c. .z 1992r.

corgi | 2015-12-28

"Jesteśmy zagubieni jak dzieci, a doświadczeni jak starzy ludzie, jesteśmy twardzi i smutni, i powierzchowni; myślę, że właściwie jesteśmy straceni"

Już bardzo dawno żadna książka mnie tak nie poruszyła. Historia pokolenia które wyrwane z ław szkolnych trafiło na front I wojny światowej. Ludzi, dla których okres wchodzenia w dorosłość i kształtowania charakteru oznaczał codzienne obcowanie ze śmiercią. Śmiercią przyjaciół, wrogów, znajomych i nieznajomych. Młodych chłopaków, którzy zamiast przeżywać pierwsze miłości, konflikty z rodzicami i kłótnie z kolegami, oczekują w polowym szpitalu na śmierć przyjaciela, by dostać jego buty. Ludzi dla których front jest jedynym znanym środowiskiem, a po powrocie do "normalnego" życia nie potrafią się w nim odnaleźć, bo zostali z niego wyrwani zanim jeszcze zdążyli się w nim zakorzenić. Poruszający, przerażający manifest antywojenny.

"Nie potrafię pojąć, że ponad tak poszarpanymi ciałami znajdują się jeszcze ludzkie twarze, w których życie...

Krzysiek W | 2011-03-09
Przeczytana: 08 marca 2011

Najbardziej wstrząsający i sugestywny opis wojny i jej skutków jaki miałem okazję przeczytać. Powieść, której autor sam brał udział w I wojnie światowej, pokazuje zarówno wojenne implikacje w postaci oderwanych kończyn czy makabrycznych zgonów ale również spustoszenie psychiczne młodych rekrutów.

Ekranizacje

10 oscarowych ekranizacji

Pierwsze Oscary wręczono 88 lat temu. Od tego czasu wiele książek doczekało się przeniesienia na srebrne ekrany. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Akademię Filmową. Jakie? Oto krótki przegląd tych najsłynniejszych ekranizacji.

Ile ze „100 książek, które trzeba przeczytać” już znasz?