Auschwitz

978-83-924645-4-9
auschwitz
hiszpański
shpinac

Auschwitz to nie tylko symbol Holokaustu, Auschwitz to metafora zła. Ale to także nazwisko Rosany, którą w Klubie Izraelskim podrywa pewnej nocy Berto. Kim jest Berto? Berto to człowiek ziejący nienawiścią. Kim jest Rosana? To już znacznie trudniejsze pytanie. Wszystko wskazuje na to, że Rosana zastawiła na Berta perfidną pułapkę, a on staje przed dylematem: czy to skrajna paranoja, czy pozaziemski spisek? Auschwitz to powieść o potworności świata, wciągająca fabuła łącząca w sobie elementy realizmu, thrillera i schizofrenicznej fantastyki, której surowcem stają się: brud, śmierć, okrucieństwo, tortury, przemoc, antysemityzm i rasizm. Publikacja powieści w Argentynie wywołała zachwyty i wrogie reakcje. Nielsena oskarżano o okrucieństwo i ksenofobię, chwalono za niezwykłą oryginalność i bezkompromisowe podjęcie tematu zła i rozrachunku z historią.

ukaszsie | 2012-02-12

seksualne eksperymenty z kosmitą, przemoc oraz sadyzm, jako przejawy hedonizmu. książka obnaża kalectwo naszej wrażliwości.

Piotr Guermanntes | 2015-12-07
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Książka ta może funkcjonować rzeczywiście tylko jako symbol pewnego rozkładu paskudnego człowieczeństwa, a posłowie do niej jest konieczne.
Autorowi udaje się odnieść zamierzony efekt - przemoc, którymi nasączył karty swej powieści, staje się tu realnym przeżyciem Czytelnika.
Scena z kosmitą zostaje w pamięci, tak jak scena gwałtu w filmie Gruz 2000.
Ale czy ta książka wnosi coś nowego do mojego doświadczenia z "mocnym" przeżyciem? To raczej tylko przypomnienie, że to wszystko ciągle funkcjonuje. To zło. Jest jednak coś enigmatycznego w początku książki, przyciągającego, i nawet kiedy robi się już bardzo "brzydko", coś ciągnie do końca. To dowód, że mimo obrzydzenia, zło nas interesuje. Idziemy dalej. Nie wrzucamy tej książki do ognia. Coś w tym jest!

Nie jest to książka dla Czytelnika, który traktuje literaturę jako lek na samotne wieczory, jako bajkową przygodę, oderwanie od świata realnego, coś swobodnego i pięknego. To prawdziwa, ale brudna literatura. Nie polecam kobietom w...

mrvengeance | 2012-02-25

Puszka Pandory - Auschwitz - dziwny tytuł szalonej powieści.Jak narkotyk, wpadam w tę książkę, tracę kontakt z rzeczywistością na długie godziny.Serce bije jak szalone, mam zawroty głowy. To ciężka historia, mocno pokręcona. Pozycja tylko dla wytrwałych, chociaż czyta się szybko i łatwo. Pozostaje w głowie na długo, wgryza się głęboko. Książka o szaleństwie, które tkwi w nas samych. Podwyższone ciśnienie gwarantowane.

Szatow | 2012-05-08

Brudna, zapychająca pory duszy, dławiąca i niepokojąca... A mimo wszystko trzeba przeczytać. Choćby tylko po to, by wraz z końcem odczuć ulgę i odkryć to liryczne coś, co prześwituje przez tę lepką, brzydką warstwę...

Karolina Lipowska | 2013-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2013

Do książki Gustavo Nielsen’a „Auschwitz” podchodziłam z dużym sceptycyzmem. Nie bardzo bowiem wiedziałam w jaki sposób ją "potraktować" mając świadomość ,że jest ona połączeniem brutalności, sadyzmu, rasizmu, ksenofobii, fanatyzmu , etc.,… Udało mi się jednak przebrnąć przez nią w całości. Nie ! Absolutnie nie dlatego że była „męczarnią” ale dlatego , że pewne rzeczy zapisane na kartkach tej książki były dla mojej głowy nie do przyjęcia. Chociażby opisane w rozdziale szóstym tortury (również sfery seksualnej) na małym chłopcu – kosmicie, jakich dokonywał Berto ( nienawidzący wszystkiego i wszystkich 40 – letni księgowy zaczytany w „Nigdy więcej” oraz „Mein Kamp”).
Jakie przesłanie kieruje do czytelnika autor ? i dlaczego właśnie w taki bezwstydny sposób pobudza Nasze komórki do zagłębienia się w sens całości ?
Drastyczna gra jaką toczy z samym sobą Berto, gra w którą zresztą wciągnęła go poznana w klubie Rosana , żydówka o nazwisku Auschwitz domaga się od czytelnia spojrzenia...

wiking | 2011-07-19
Przeczytana: 2009 rok

z niektórymi książkami jest jak z miłością, w zasadzie nie wiadomo skąd i po co, ale jednak, przerost formy nad treścią

Michelle | 2011-01-28

Bardzo dziwna i jednocześnie bardzo wciągająca książka.

gorzkiżal | 2016-04-16
Przeczytana: 29 maja 2016
mYszkoof | 2016-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2016
karolaw | 2015-12-20
Nie kochajmy się, czyli potyczki niekoniecznie branżowe

O Nike dla Joanny Bator było wszędzie dużo – wiadomo, czy się komu podoba, czy nie, jest to najgłośniejsza literacka nagroda w kraju, a do tego trafiła w tym roku do autorki czytanej i lubianej.