Polityka symboli. Eseje o antropologii politycznej

Tłumaczenie: Magdalena Petryńska
Wydawnictwo: Universitas
Politika simbola. Ogledi o političkoj antropologiji
83-7052-579-2
shpinac

Inspiracją esejów zebranych w tej książce jest idea, że polityka to w największej mierze sprawa symboli. Nie jest to oryginalna idea. Zna ją od dawna polityczna filozofia i polityczna antropologia. W czasach nowożytnych znajdujemy ją u Rousseau, który mówił, że władza obywateli też ma swoją "świecką religię". W bliższych nam czasach traktowanie polityki jako sprawy symboli stało się szczególnie aktualne, kiedy pojawiły się totalitarne systemy polityczne oparte na rozwiniętych technikach psychologicznej manipulacji masami.

michall_1985 | 2016-10-24
Przeczytana: kwiecień 2005

Kolejny zbiór esejów,tym razem dotyczący Serbii.Autor jest antropologiem kultury,więc opisuje historię przez pryzmat etno-kulturowy,wyjaśnia przyczyny nacjonalizmu,przyczyny wojny w b.Jugosławii,nakreśla granice pomiędzy tym,co serbskie,a co obce,uzasadniając,dlaczego tak jest i dlaczego tak ma byc.

Książka warta polecenia każdemu,kto chce się dowiedziec,jak różne -izmy mogą skrzywic obraz świata i stac się iskrą rozpalającą beczkę prochu.

Lena | 2012-08-31
Przeczytana: maj 2008

Polityką rządzą symbole, a symbolami polityka - prosta zależność?Jeśli tak, to dlaczego jeszcze jej nie pojęliśmy? Czemu wciąż nieogarnięta, staje się bronią manipulacji, tworzenia złudnego poczucia bezpieczeństwa, niezwykłą siłą oddziaływania na nas jak marionetki. Fenomen i odpowiedzi na mnóstwo nie tylko bałkańskich pytań!

pilur | 2015-10-13
Na półkach: 2015, Przeczytane