Druga knjiga seoba

978-8678440588
powieść serbska
serbski
shpinac

Druga knjiga Seoba sadrzi siroko razvijenu istorijsku sliku iz druge polovine 18. veka o ponovljenoj seobi Srba:sada iz Ugarske u daleke ruske predele, gde se u moru "jednovernog i jednoimenog naroda" postepeno pretapati da im se na kraju i ime izgubi. Veliki broj medjusobno isprepletenih ljudskih sudbina Crnjanski knjizevno oblikuje kao uzaludno traganje celog jednog naroda za mitsko-biblijsko obecanom zemljom. I kao sto je obecana zemlja ustvari kolektivna praslika o izgubljenoj sreci, tako je i zvezda daleke Rusije za junake Milosa Crnjanskog samo jedna pesnicki uoblicena projekcija individualnog covekovog sna o sreci. Ali nijedan junak ne doseze ono za cim traga, svako se gubi u nerasmrsivoj igri sudbine i slucaja; seobe se stalno obnavljaju kao i radjanja.

źródło opisu: amazon.co.uk

źródło okładki: amazon.co.uk