Seobe
Bałkany, Jugosławia, Serbia
shpinac

Powieść historyczna. Akcja rozgrywa się między wiosną 1744 roku i początkiem lata 1745. Opowiada o dramacie narodu serbskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wskalimarii | 2016-01-25
Na półkach: 2016, Fiction, Przeczytane

Fabularnie można streścić tę historię w dwóch, może trzech zdaniach, ale nie zrobię tego, ponieważ może to zniszczyć czytanie, a tego bym nie chciała. Powiem tylko, że akcja dzieje się w Wojwodinie (w północnej części Serbii, która została ofiarowana Serbom w XVII wieku, kiedy uciekali przed Osmanami), w połowie XVIII wieku, bohaterami są oficer, który idzie walczyć - po stronie austriackiej - z Francją, jego żona i brat kupiec. Fabuła sama w sobie nie jest najważniejsza - sprawa jasna - ale jednak warto mieć z tego taką najbardziej pierwotną uciechę książkową. Bo tak naprawdę to "Wędrówki" to książka... filozoficzna. Crnjanski snuje rozważania na temat losu Serbów, ale nie tylko. Pyta się także o sens życia, miejsce w religii i zbawienie - czy można go doświadczyć. Jeżeli ktoś oczekuje, że znajdzie w tej książce jakiekolwiek odpowiedzi - to niech nawet nie zaczyna czytać, bo Crnjanski niczego nie podaje na tacy, a to co wyciągniemy z książki zależy tylko od nas samych.

więcej...

Damian Psycore | 2012-05-21

Książka smutna, tak jak losy narodów jugosławiańskich. Skażona południową melancholią.

Monika | 2017-03-05
Na półkach: Serbskie, Przeczytane