Historia getta weneckiego

Storia del ghetto di Venezia
Żydzi
historyczna
shpinac

W 1516 roku powstało w Wenecji pierwsze w dziejach getto: na mocy specjalnej ustawy wytyczono granice i określono zasady funkcjonowania wyodrębnionej z miasta dzielnicy żydowskiej. Riccardo Calimani w swej książce poświęconej czterowiekowym dziejom getta weneckiego ukazuje jego złożoną i bogatą strukturę społeczną, jego rozliczne związki i stosunki ze światem zewnętrznym, opisuje ważne w historii getta wydarzenia i życie codzienne jego mieszkańców. Przedstawia również wspaniały rozkwit kultury tego szczególnego mikrokosmosu społecznego, dzięki której weneccy Żydzi zachowali własną tożsamość.

Trithemius | 2016-07-23
Na półkach: Przeczytane, Eseje, Historia