Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir

Okładka książki Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir Anna Nasiłowska
Okładka książki Jean Paul Sartre i Simone de Beauvoir
Anna Nasiłowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Literackie
2006-01-01
2006-01-01
83-08-03807-7

Niesamowita, piekielnie wyważona książka dla erudytów. Fascynująco czytało się o układzie pomiędzy Sartrem a Beauvoir, duchowych i intelektualnych bliźniakach, swoich najbliższych cenzorach i powiernikach, przyrzekających sobie maksymalną szczerość i autentyczność, co oznaczało również szczegółowe spowiadanie się z własnych uczuć i myśli dotyczących najbliższych kochanków. Twórca egzystencjalizmu, liberał, lewak, krytyk kolonii francuskiej w Algierii i wojny w Wietnamie, wielki, inteligentny, geniusz Sartre. I twórczyni feminizmu, podzielająca jego liberalne poglądy, podsuwająca i recenzująca jego pomysły wielka Simone de Beauvoir. Do końca zwracali się do siebie Vous, Pan, Pani. Co było oznaką wielkiego szacunku. Na łożu śmierci Sartre po raz kolejny wyznał: kochałem Panią, Kastorze.
Wzruszyła mnie ta książka, pokazując, jak już przed wojną i po można było stworzyć inną rolę dla kobiety, partnerki, intelektualistki, korzystającej z życia tak jak mężczyźni wolnościowej jednostki a nie kury domowej, żony, matki, podpórki męża. Beauvoir i Sartre. Sartre I Beauvoir. Mega!

Bohaterowie umierają! Absurd.

Bohaterowie umierają! Absurd.

Nasiłowska prowadzi narracje niezwykle lekko, płynnie przechodząc z jednego wątku do drugiego, niemalże uwodząc tym czytelnika. Jej dyskretne poczucie humoru często dochodzi do głosu, nie zaburzając przy tym samej opowieści. Nie ukrywa swoich motywów oraz miejsc niespójnych, wypełniając je własnymi domysłami oraz swobodnie fantazjując. Jedynym z dwóch - nielicznych, ale dość poważnych zarzutów wobec autorki jest to, jak niewiele miejsca poświęca „Drugiej płci” – książce, która jako jedna z nielicznych dzieł de Beauvoir jest żywa w pamięci współczesnych czytelników. Odczuwam także pewien niedosyt co do poglądów Simone na sam feminizm, uważam, że można było to bardziej rozbudować. Nasiłowska jednak z zasady nie zajmuje się zbyt dogłębnie twórczością swoich bohaterów, skupiona na ich życiu towarzyskim oraz zagadce związku dwójki filozofów. Drugim zarzutem jest wyniesione z lektury poczucie, że Nasiłowska większą sympatią darzy Sartre, pozostając wobec Simone nieco oschłą. Poglądy Jean-Paula zostają pobieżnie, ale jednak – omówione, podczas gdy Simone jest jedynie ich dopowiedzeniem czy pierwszym komentatorem. Przyznaje jednak wprost w posłowiu, że „Simone de Beauvoir nie nadaje się na mój osobisty sztandar”, co niestety widać na kartach tej opowieści. Autorka nie uniknęła pewnych klisz, stereotypów i skrótów myślowych, które można poczytać za jej kolejne uchybienie. Plusem jest odczytanie „Drugiej płci” kluczem filozofii egzystencjalnej. Co bardziej wiernych zasadom literaturoznawczym może irytować tak chętne czytanie powieści Sartre’a i de Beauvoir kluczem biograficznym, wydaje się to jednak naturalne w tego typu publikacjach.

Książka jest przede wszystkim biografią uczuć i postaw społecznych, nie sposób nazwać ją biografią intelektualną, a i od postaw stricte filozoficznych jej daleko (głównie ze względu na asymetryczność w przedstawieniu postaci). Czyta się ją jak beletrystykę, a nie dłużącą się rozprawę historycznoliteracką. Zresztą zamiarem autorki, jak i twórców serii, było możliwie w sposób najbardziej przystępny i „popularny” przedstawić szerokiej publiczności parę intelektualistów. Nie spodziewałam się po tej pozycji wielkich odkryć czy nowych interpretacji. Zamiast tego otrzymujemy barwną i ciekawą panoramę życia towarzyskiego tej pary, ale nic ponad to.

Urzekła mnie ta książka.

Urzekła mnie ta książka.

Bardzo słabo napisana książka. Niezwykle ciekawe dzieje pary filozofów opowiedziane zawile i nudno. Bez polotu.

• Biografie
  • Dzienniki, wspomnienia / eseje, felietony
  • Portrety
  • Pisarki francuskie: Simone de Beauvoir (1908-1986)
  • BIBLIOTECZKA
  • Biblioteka publiczna