Historia polityczna Polski lat 1918-39

Wydawnictwo: WSiP
83-02-02843-6
historia
adamats

Obok historii politycznej, publikacja zawiera wiele informacji z zakresu historii gospodarczej i historii kultury, a więc dość wszechstronnie przedstawia dzieje Polski między I a II wojną światową. Książka jest przeznaczona głównie dla nauczycieli historii i uczniówstarszych klas szkół średnich.
(Od Wydawcy)

źródło opisu: Od wydawcy

źródło okładki: skan z oryginału

Krzysztof1993 | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Już w trakcie czytania książki, postanowiłem sprawdzić datę wydania, bo terminy, którymi raczy czytelników profesor typu „ludzie pracy”, „świat pracy”, „proletariat”, „klasy posiadające”, wydawały mi się nader znajome. I bingo! Rok 1985. Czasy odwilży komunistycznej – ale jednak. Nie oznacza to bynajmniej, że zamknę się, odłożę książkę, bowiem autor próbuję ukradkiem przemycić propagandę. Jeżeli dostanę w ręce bogatą w treść lekturę, to przeboleję i przeczytam. W tym przypadku wszakże tak nie było. Praca strasznie powierzchowna, w wielu odniesieniach nawet tendencyjna. Jak na dłoni dostrzec można było relatywizowanie zbrodni komunistów, ale jak identycznie postąpili narodowcy, to oczywiście „faszyzm się odradza” czy „moralną winę ponoszą za to endecy”. Właśnie endecja. Pan profesor używał tylko tego słowa, wyczuć można było wstręt do terminów „nacjonalizm” czy „narodowcy”. Nie polecam osobom, które chcą zaczerpnąć szczegółowej wiedzy odnośnie 20-lecia międzywojennego, a uczniów...

krasnal78 | 2013-09-08
Jatek | 2013-01-06