Splot. Masurenlos

Wydawnictwo: Pojezierze
83-7002-292-8
Mazury, saga
monotema

Saga mazurska wprowadzająca czytelnika w dramatyczny, a przecież zapomniany świat pogranicza Polski, Prus i Litwy.

Sillie | 2017-12-29

Książka jest swoistą formą sagi rodzinnej i w takim kontekście ją czytałam. Nie było zawartej bibliografii, przypisów, wstępu, który by informował, że wydarzenia są inspirowane prawdziwymi wydarzeniami więc potraktowałam to jako powieść fiction. I to podobało mi się w książce najbardziej, opis rodziny, jej losów, dalszych krewnych, ich wzajemnych relacji i perypetii. Nie mniej jednak, co warto dodać, to raczej książka dość odtwórcza. Dlaczego? Już tłumaczę. Wiemy przecież, że nasz region, mam tu na myśli Warmię i Mazury, przez pierwsze powojenne lata pozostawał w jakiś sposób na literackim wygnaniu, na literackiej prowincji. Oczywiście wynikało to ze specyfiki tych ziem, terenach wciąż w ogólnej świadomości niepolskich, raczej pruskich, z ichną mentalnością, kulturą, językiem i budownictwem (w tym powieść jest doskonała, zachwycił mnie realny klimat z jakim jest to odmalowane, jakby się oglądało film). Faktem jest, że specyfika literatury tamtego okresu była mocno podporządkowana...

K_Schmidt | 2012-09-28
Na półkach: Przeczytane, Prusy

Książka opowiada o dziejach powiązanych ze sobą rodzin, o ludziach i pokoleniach, z których jedne przychodzą, drugie odchodzą - pod tym względem to zapewne saga rodzinna, jakich wiele. Literacko - średnia półka. Niemniej powieść "Splot" posiada sporą zaletę, która mnie do niej przekonuje - to obiektywizm autora w podejściu do tematu oraz bohaterów. Mimo, że wydana przed 1989 rokiem, jest szczęśliwie wolna od propagandy i dydaktyki, która wprowadza pewne zgrzyty i zakłócenia do licznych innych opowieści o Mazurach.
Bohdan Dzitko nie marnuje pióra na dowodzenie rzekomej przynależności Mazurów do narodu polskiego, ale stara się naszkicować ramy ich samoświadomości takimi, jakimi prawdopodobnie w większości przypadków były: to przede wszystkim ludzie "tutejsi", prości, których polityka wielkich nacji czyniła swoim przedmiotem, nie podmiotem, przypisując im najpierw niemieckość, potem polskość i stawiając w związku z tą klasyfikacją jakieś własne wymagania.
Bohaterowie...

Johnnyyyboy | 2016-02-29