Splot. Masurenlos

Wydawnictwo: Pojezierze
83-7002-292-8
Mazury, saga
monotema

Saga mazurska wprowadzająca czytelnika w dramatyczny, a przecież zapomniany świat pogranicza Polski, Prus i Litwy.

K_Schmidt | 2012-09-28
Na półkach: Przeczytane, Prusy

Książka opowiada o dziejach powiązanych ze sobą rodzin, o ludziach i pokoleniach, z których jedne przychodzą, drugie odchodzą - pod tym względem to zapewne saga rodzinna, jakich wiele. Literacko - średnia półka. Niemniej powieść "Splot" posiada sporą zaletę, która mnie do niej przekonuje - to obiektywizm autora w podejściu do tematu oraz bohaterów. Mimo, że wydana przed 1989 rokiem, jest szczęśliwie wolna od propagandy i dydaktyki, która wprowadza pewne zgrzyty i zakłócenia do licznych innych opowieści o Mazurach.
Bohdan Dzitko nie marnuje pióra na dowodzenie rzekomej przynależności Mazurów do narodu polskiego, ale stara się naszkicować ramy ich samoświadomości takimi, jakimi prawdopodobnie w większości przypadków były: to przede wszystkim ludzie "tutejsi", prości, których polityka wielkich nacji czyniła swoim przedmiotem, nie podmiotem, przypisując im najpierw niemieckość, potem polskość i stawiając w związku z tą klasyfikacją jakieś własne wymagania.
Bohaterowie...

Dagmara | 2016-06-30