Malarstwo Białego Człowieka t.3

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Malarstwo Białego Człowieka". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-602-9736-0
sztuka, malarstwo
sztuka
Anika

"Malarstwo Białego Człowieka" - tom III. Drugie,luksusowe wydanie kultowej księgi sławnego pisarza i historyka sztuki, opisującej dzieje malarstwa europejskiego tzw. dawnych mistrzów (od późnego Średniowiecza do schyłku wieku XIX).
Trzeci wolumin nowej,ośmiotomowej edycji, poważnie wzbogaconej przez autora treściowo oraz ikonograficznie.

hincol44 | 2018-10-02
Na półkach: Malarstwo, Przeczytane
Przeczytana: wrzesień 2018

Za III tom MBC zabrałem się parę miesięcy temu, ale tej książki nie potrafię czytać od dechy do dechy, na raz, tak po prostu. Dwa - trzy rozdziały i przerwa. Może to i dobrze, bo jest czas na zastanowienie się nad tym co się przeczytało, poszperanie w innych źródłach. Nie chodzi tu tylko o malarstwo, ponieważ autor w każdym rozdziale opisuje wiele ciekawych detali dotyczących danej epoki i miejsc w których tworzyli artyści. Niczym Robert Langdon rozwiązuje symbolikę obrazów, podając przy tym mnóstwo szczegółów dotyczących ich znaczenia, metryki i zastosowania. To fantastyczne uzupełnienie tej encyklopedii malarstwa. Po lekturze trzech tomów, poznałem dwóch artystów (Jan van Eyck i Hans Holbein Młodszy), na których pewnie nie zwróciłbym uwagi, a jeśli nawet bym zwrócił, to Łysiak pokazał mi dokładnie na co patrzeć i dlaczego ich cenić. Tworzyli za pomocą pędzla, w średniowieczu a to co stworzyli dogoniła dopiero era grafiki 3D.
A co poza tym? Razi mnie czasem buńczuczny ton...

Piktor | 2016-11-06

Trzeci tom z pozoru jest stosunkowo mało spektakularny - autor nie zajmuje się tu ani jednym malarskim gwiazdorem z najwyższej półki popularności, takim, którego przynajmniej nazwisko musiało się każdemu człowiekowi obić o uszy. A jednak czytało mi się go nawet jeszcze odrobinę lepiej od dwóch poprzednich. Na tym polega magia dzieła Łysiaka, że potrafi on pisać fascynująco i o malarzach gigantycznych, i o tych tylko wielkich, a i pewnie o słabych potrafiłby napisać tak, że czytałbym z zapartym tchem.

8.5/10

Remus | 2019-03-31