Little Big Horn 1876. Zwycięstwo Indian nad kawalerią Stanów Zjednoczonych

Tłumaczenie: Natalia Łajszczak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielkie Bitwy Historii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amercom
Little Big Horn 1876. Custer's last stand
978-83-261-0318-6
historia
piotrex

Dwudziestego piątego czerwca 1876 roku przed godziną 18 na zboczu wzgórza w południowej Montanie poległo 210 żołnierzy z Siódmego Regimentu Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych. Zginął też ich dowódca, podpułkownik George Armstrong Custer. Sześć i pół kilometra dalej w górę rzeki leżało ponad czterystu kolejnych żołnierzy, również martwych. Wszyscy zginęli z rąk Siuksów i Czejenów podczas bitwy nad rzeką Little Big Horn. Indianie nazwali ją bitwą "tłustej trawy". Bitwa nad Little Big Horn od strony taktycznej zakończyła się zwycięstwem plemion zamieszkujących Wielkie Równiny Ameryki Północnej, ale pod względem strategicznym przyniosła im klęskę. Dla Amerykanów "ostatnia bitwa Custera" była podręcznikową porażką.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Zawód dowódca: Bitwa nad Little Big Horn"

Dubenschmitz | 2013-12-23
Przeczytana: październik 2013

Ileż błędnych wyobrażeń miałem przed przeczytaniem tej książki. Wydawało mi się, że jestem znawcą historii zmagań Indian z białymi, jak ja się przed sobą puszyłem i nadymałem, jakieś "Tecumsechy" i dziesiątki innych Szklarskich, Sat-okhów, Werników, Szymańskich itp. Czytam i docierają do mnie realia, że jak 850-osobowy regiment Custera jechał to tabory z dwu-trzy tygodniowym zaopatrzeniem ciągnęły się na przestrzeni 1,5 km, że znane z historii Ameryki potyczki i bitwy z Indianami to po kilka zaledwie ofiar po stronie armii Stanów Zjednoczonych, a najwyższe zdumienie sprawił opis taktyki bitewnej Indian, a raczej jej brak z punktu widzenia nowożytnej wojskowości. Dla Indianina nie liczyły się ofiary w starciu, ale wykazanie się męstwem, odwagą. Indianin okrążał przeciwnika na polu walki dotykając go, biali mieli prostą zasadę, jak najwięcej zabitych. Dowództwo opierało się nie na hierarchii, lecz na autorytetach, nie było "rozkazów" tylko działanie pod wpływem impulsu i przypadku....

luk3Z | 2016-12-12

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

mszh | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015