Bitwa pod Austerlitz 1805. Los imperiów

Tłumaczenie: Wojciech Chrzanowski
Seria: Wielkie Bitwy Historii
Wydawnictwo: Amercom
6 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Austerlitz 1805. The fate of empires
historia
piotrex

Austerlitz jest niewątpliwie jedną z najsłynniejszych bitew w historii. Była to nie tylko pierwsza kampania, jaką poprowadził Napoleon jako cesarz Francuzów; stanowiła także pierwszy wielki sprawdzian jego Grande Armee. Sam cesarz uważał ją za swoje największe zwycięstwo i niewątpliwie to dzięki niemu zapewnił sobie panowanie nad Europą, które trwało bez przerwy prawie dziesięć lat. Większość opisów kampanii była jak dotąd oparta niemal w całości na źródłach francuskich. Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach w archiwach austriackich Ian Castle jest obecnie w stanie przedstawić znacznie bardziej zrównoważony obraz kampanii austerlickiej. W tej książce tworzy on kronikę wydarzeń, które znalazły swoją kulminację na polach Austerlitz.
Do książki dołączona jest płyta DVD z filmem "Na linii ognia: Bitwa pod Austerlitz"

Ksawery Szaniawski | 2012-12-24
Przeczytana: grudzień 2012

Książka przedstawia dokładny opis i przebieg bitwy pod Austerlitz, klasyku taktyki wojskowej.
Zapoznajemy się z tłem historycznym, organizacja i szczegółowym "ordre do bataille" armii biorących udział w bitwie. Przedstawione są ruchy wojsk poprzedzające bitwę, między innymi manewr strategiczny pozwalający zająć twierdzę Ulm.
Sama książka oprócz szczegółowego i dokładnego opisu ruchów wojsk na polu walki zawiera mnóstwo ilustracji i zdjęć oraz gwóźdź programu: pięć szczegółowych map taktycznych przedstawiających dokładne ruchy wojsk w poszczególnych fazach bitwy. Między innymi osobna mapa ilustrująca szarżę rosyjskiej elity elit - kawalergardów gwardii carskiej i kontratak gwardii cesarskiej poprzedzonej hasłem do ataku generała Rappa - "Wiele pięknych pań zapłacze jutro w Petersburgu"
Jest to moja druga przeczytana książka wydawnictwa OSPREY, i na pewno nie ostatnia. W sposób wyczerpujący, wzbogacony licznymi mapami, planami, ilustracjami, przedstawia najważniejsze bitwy w historii.

Flagelum | 2015-08-15
Przeczytana: 2008 rok