Rękopisy Platona

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Plato Papers
83-7298-020-9
alex2586

Londyn za 2000 lat. Orator Platon zwołuje obywateli miasta na obrzędowe przemowy, w których opowiada im o starożytnej historii miasta. Najwięcej uwagi poświęca nieszczęsnej Epoce Krzywowzoru (1500-2300 r. n.e.), sprzed przygaśnięcia gwiazd i spalenia maszyn. Wykłada o książce zatytułowanej "O pochodzeniu gatunków" autorstwa dziewiętnastowiecznego powieściopisarza Charlesa Dickensa i o pantomimicznych występach komika Sigmunda Freuda. Przedstawia nawet słowniczek dwudziestowiecznych terminów i wyjaśnia takie dawne mity o stworzeniu świata jak "superstruny" i "teoria względności". Potem jednak zdarza się coś nieoczekiwanego. Platon ma sen lub widzenie, bądź też udaje się w rzeczywistą podróż - zdania są podzielone - do olbrzymiej podziemnej jaskini, w której wciąż bytują mieszkańcy Londynu Epoki Krzywowzoru.

Amel V | 2016-04-25
Na półkach: Wypożyczyłem, Przeczytane
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Powieść zaczyna się jak sci-fi. Trafiamy do Londynu po 3700 r. n.e. Nasze czasy nazywane są Epoką Krzywowzoru. Ważną rolę w opisywanej społeczności pełnią oratorzy. Jednym z nich jest człowiek o imieniu Platon. Jego rola polega na wygłaszaniu wykładów. Platon specjalizuje się w rekonstruowaniu przeszłości. Autor serwuje nam sporą dawkę angielskiego humoru w stylu Terry Pratchett'a i Douglasa Adamsa. Próbując odtworzyć z różnych znalezisk dzieje XIX i XX stulecia Platon między innymi myli Dickensa z Darwinem, opowiada o potężnej bogini o imionach Elle i Marie Claire. Platon pisze też słownik pojęć z XX wieku np.:
silikonowa dolina =poetyckie określenie dekoltu kobiety po magicznym rytuale powiększenia piersi.
orientacja seksualna =człowiek zorientowany seksualnie, czyli wyrobiony w dziedzinie erotycznej.
W połowie książki możemy się domyślić, że bohater nie przypadkowo nosi imię Platona a autor prezentuje nam swoją własną wersję znanego z filozofii mitu o jaskini platońskiej.
Mocną...

Domeru | 2015-12-23
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 23 grudnia 2015

Uwielbiam książki z odniesieniami, a tutaj jest ich wyjątkowo dużo. Zastanawiam się czy wyłapałem przynajmniej połowę. Zabawna, inteligentna, dająca do myślenia i zdecydowanie za krótka - słownik pojęć z epoki Krzywowzoru mógłbym czytać jeszcze bardzo, bardzo długo...

qbard | 2015-10-08

"Rękopisy Platona" to ciekawa wizja przyszłości. Platon to postać z bardzo odległej przyszłości, który opowiada jak niegdyś żyli ludzie. Nasze czasy opisane są jako "epoka Krzywowzoru". Jednakże Platon weryfikuje swoje wcześniejsze wyobrażenia po pewnym wydarzeniu...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: wrzesień 2009

„Rękopisy Platona” Ackroyda były bardzo zabawne i bardzo mądre jednocześnie. Szalenie inspirująca lektura – i prawdę mówiąc zastanawiałam się, czy za dwa tysiące lat mieszkańcy Ziemi tak właśnie będą na nas patrzeć, czy nazwą naszą epokę Epoką Krzywowozoru i będą robili słowniki naszych pojęć. Dla przykładu:
Ideologia – proces wytwarzania idei. Odbywał się on zazwyczaj w milczeniu i samotności, ponieważ produkcja idei wymagała wielkiej staranności. Niektórzy rzemieślnicy byli wybierani do tego zawodu w młodym wieku i szkoleni w „szpitalach psychiatrycznych” Kub „domach wariatów”. Zwano ich idealistami i oczekiwano, że wytworzą określoną liczbę idei do wystawienia lub odegrania w udramatyzowanej postaci na forum publicznym.
Rządy absolutne – rządy zmierzające do realizacji absolutu. Ich atrybutem była szklana butelka z przezroczystym płynem.
Seksista – zwolennik koncepcji, w myśl której istnieją tylko dwie, a najwyżej trzy płcie.

tytuswalus | 2014-10-02
Przeczytana: lipiec 2014

Przeczytałem w oryginale i świetnie się bawiłem. Autor przedstawił wizję jak ludzie za jakieś 2000 lat mogliby postrzegać naszą obecną kulturę i cywilizację. Moimi ulubionymi fragmentami był słownik pojęć dawnej cywilizacji (czyli naszej) pisany przez Plato. Nie wiem jak te fragmenty wyszły ostatecznie w polskim tłumaczeniu,podejrzewam, że mogły być ciężkim kąskiem dla tłumacza, ale po angielsku wyszło to bardzo zabawnie.

Cerro | 2014-11-13

Michal | 2016-12-03