Ucieczka z kamiennego świata. O Tadeuszu Borowskim

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Cecylia

Biografia Tadeusza Borowskiego, której autorem jest jego przyjaciel, obecnie wykładowca na UW Tadeusz Drewnowski.

źródło okładki: antykwariat-mit.pl

Sięgnęłam po powyższą publikację, bo chciałam się czegoś więcej dowiedzieć o Tadeuszu Borowskim i jego twórczości, a w Internecie wyczytałam, że książka ta jest kanonem biograficznym o TB. No cóż, kompletnie nie wiem jak podchodzić do tego typu publikacji wydanych w okresie PRL, ale książka została po raz pierwszy wydana w latach 60-tych, a następnie wznowiona w latach 70tych (to wydanie nabyłam), czyli po okresie stalinowskim, i w związku z tym nie wydaje mi się, żeby autor musiał aż tak podlizywać się władzy, łącznie z samym wujaszkiem Stalinem. W związku z czym 2/3 książki jest niestrawne, poprzeplatane nomenklaturą z okresu PRL, niedomówieniami, pewnie nieprawdami. Tego typu publikacje skutecznie odstręczają mnie od wszelkich książek wydanych przed 1989 r. (co dotyczy również powieści i klasyki, bo obawiam się cenzury).

Magdalena Kozakiewicz | 2017-11-14
Poziomka | 2017-08-13