Materia i wartości: Neolukrecjanizm Stanisława Lema

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
stanisław lem, lem,
filozofia i etyka

W niniejszej pracy, aspirującej do miana filozoficznej monografii, pogląd na świat Stanisława Lema uchwycony został na tle klasycznych w filozofii stanowisk i przedstawiony jako neolukrecjanizm. Człowiek jawi się w nim, jak u Lukrecjusza, jako emanacja Kosmosu. Dla obu tych posępnych racjonalistów, których dzielą dwa tysiąclecia, centralnymi kategoriami metafizycznymi są atom i przypadek, a rozum stanowi najgłębszą zagadkę, ale też jedyną pociechę. W odróżnieniu od Rzymianina, choć w duchu jego De rerum natura, przepojony chrześcijańską kulturą Lem mógł intelektualnie stawić czoła potędze nauki, zwłaszcza najnowszej. Nikt przed nim nie objaśnił tak dobitnie ludzkiego sensu jej dokonań.

kamuii | 2010-12-18

Pierwsza książka, która całościowo ujmuje dorobek intelektualny Lema.
Autor podjął się nadludzkiego wysiłku upożądkowania filozoficznych poglądów Lema, dotychczas rozproszonych w wielkich esejach. Ukazuje tym samym ich centralne znaczenie dla życia i twórczości Lukrecjusza naszych czasów. Ponadto Okołowski udowadnia bezdyskusyjną wielkość i oryginalność filozoficzną Lema. Na tle współczesnych mętnych dyskursów filozoficznych, Lem pozostaje bezkonkurencyjny - a to dlatego, że jako filozof zajmuje się prawdziwymi i aktualnymi problemami, które interesuja wszystkich(klonowanie, sztuczna inteligencja, sztuczny rozum, tożsamość jednostki).
Książka napisana pięknie, jasno i rzetelnie! Polecam z całego serca!

Anna | 2015-07-21
cookiemonster | 2015-05-28