Przekwitający mak. AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości

Okładka książki Przekwitający mak. AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości Josef Gabriel
Okładka książki Przekwitający mak. AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości
Josef Gabriel Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie biografia, autobiografia, pamiętnik
Verblühender Mohn. AIDS - die letzten Monate einer Beziehung
Wydawnictwo Dolnośląskie
1990-01-01
1990-01-01
837-023-11-28
Monika Muskała
AIDS choroba pamiętnik

Książka uświadamiająca, jak wielkiego poświęcenia wymaga opieka nad osobą ciężko chorą (bez względu na to, jaka to choroba). I że nawet jeśli jest to najukochańsza osoba, człowiek może nie być w stanie poświęcić się całkowicie. I że nikt nie ma prawa go za to źle osądzać. Przy okazji też książka odzierająca śmierć na AIDS z romantyzmu, jaki nadało jej kino.

"Ciągle przeżywam to samo: żal, że muszę przyjąć jego śmierć, to, że zniknął z powierzchni ziemi, że nigdy go nie odnajdę, choćbym nie wiem jak szukał. Nigdy już nie będzie ze mną leżał w łóżku, nie będzie się ze mną śmiał, nigdy już nie będzie o mnie zazdrosny, nigdy, przenigdy. Straszna pewność."

Książka jest napisana językiem prostym, po prostu ludzkim.
Celem było przekazanie ogromnego bólu, cierpienia a przede wszystkim walki z chorobą.

Nie zliczę ile razy płakałem przy tej książce, ale nigdy nic mnie tak nie poruszyło...

Bije od niej siła a ze słów płynie niewiarygodna moc. Wiedzieć że historia wydarzyła się naprawdę to jedno ale czuć ją to co innego.

Książka jest napisana językiem prostym, po prostu ludzkim.
Celem było...

Piękna i wstrząsająca, tymi słowami najprościej opisać mi tę książkę. Podtytuł tak naprawdę jest trochę mylący, AIDS jest tylko jednym z wielu poruszanych tu problemów. Strach przed śmiertelnym wirusem, zmaganie się z rakiem, obawy przed dyskryminacją, ujawnienie się jako homoseksualista, odnalezienie się w innym kraju i zupełnie innej kulturze, jeszcze świeża i namiętna miłość, wreszcie śmierć ukochanego - to wszystko przeżywał i przez rok konsekwentnie opisywał Josef. Autor pisze prosto i szczerze, niejednokrotnie miałam łzy w oczach i strach w sercu, że kiedyś na moich rękach też może umrzeć ukochana osoba. Polecam, to naprawdę dobra i mocna książka.

Pamiętnik opisujący ostatnie miesiące życia chorego przedstawiony oczami jego kochanka/partnera. Co poraża w tej książce, to ból wynikający z prawdy, ciężaru i autentyczności cierpień. Nawet natężenie miłości, jaką emanuje ta książka (w pewnych momentach powiedziałabym nawet że aż ZA bardzo) nie gorszy, ani nie doskwiera - czytelnik jest w stanie to zrozumieć i w zależności czy chce poznać end, który nie koniecznie może być happy (o tym zdecyduje on sam)- dobrnie do końca, lub pozostanie gdzieś w środku chowając się przed narastającymi i piętrzącymi się bez końca problemami bohaterów.

Nie, nie jest to męsko-męskie love story.

Ciężko jest mi oceniać tą książkę - ocenić czy była ona aż tak brutalna i przepełniona cierpieniem, że należy się wysoka ocena? Guzik prawda. Pozycja obowiązkowa dla tych, którzy mają mocne nerwy.

Książka nie podlega ocenie.

Na półkach: , , , , , ,

"I będę trwał przy tobie w imię dobrego i złego aż po samą śmierć" - te nieco sparafrazowane słowa bezpośrednio odnoszą się do historii Josefa i Manuela.
Opowieść wstrząsająca i porażająca. Jeszcze chyba nigdy nie spotkałem się z tak ogromną dawką uczuć, emocji i oddania kochanej osobie.

AIDS wciąż jest chorobą, która zbiera ogromne żniwo na całym świecie. Choć medycyna postępuje naprzód, lekarstwo na tę przypadłość ciągle nie zostało jeszcze odkryte. Obecnie wiemy o tej chorobie więcej, niż kilkanaście lat temu, jednakże lek cały czas pozostaje wielką niewiadomą.

Jednym z ludzi, którzy bezpośrednio zetknęli się z AIDS jest Josef Gabriel, autor książki „Przekwitający mak”. Powieść ta to osobisty dziennik mężczyzny, w którym opisuje on okres swojego życia, gdy choroba wkradła się w jego codzienność, dokonując ogromnych i nieodwracalnych zmian. Dzięki zapiskom Josefa możemy cofnąć się do 1985 roku i poznać relację z pierwszej ręki - relację piękną i bolesną, a zarazem niezwykle szczerą.

Raczej spokojne i zwyczajne życie Josefa i jego partnera Manuela drastycznie się zmienia, gdy okazuje się, iż Manuel cierpi na AIDS. Wiadomość ta sprawia, że mężczyźni tracą grunt pod nogami, stając przed całkowicie obcą i bardzo ciężką sytuacją. Wraz z postępem choroby Manuel postanawia wyjechać do rodzinnego Meksyku, by spędzić ostatnie chwile w gronie najbliższych. Josef nie chce opuszczać ukochanego, podejmuje więc trudną decyzję, porzuca wszystko, i wraz z Manuelem wyrusza w podróż do w gruncie rzeczy obcego kraju. Tam autor dziennika poświęca każdą wolną chwilę na opiekę nad chorym partnerem; stara się dodawać mu sił i otuchy, nawet w tych najtrudniejszych momentach.

„Pozytywny - piękne słowo, a jednak uderzyło w moje życie jak bomba.”

Wydaje mi się, że chyba żadna książka nie poruszyła mnie w taki sposób. „Przekwitający mak” dotknął najczulszej struny, sprawiając, że przeżywałam wszystko wraz z bohaterami; razem z nimi trzymałam kciuki za powrót Manuela do zdrowia, razem z nimi płakałam, powoli tracąc już nadzieję. To okropne, jak okrutny może być los, uderzając w najmniej spodziewanej chwili.

Jestem pod wielkim wrażeniem tego, jak Josef gotów był poświęcić się dla ukochanego mężczyzny. Zostawił dosłownie wszystko: rodzinę, dom, pracę, by wiele miesięcy pielęgnować umierającego partnera. Jednak jak każdy z nas był człowiekiem, miewał gorsze chwile, był zmęczony całą tą sytuacją, mimo to nie opuścił Manuela w potrzebie, wytrwale pozostając u jego boku.

Sytuacja zarówno autora dziennika, jak i jego partnera, była niewyobrażalnie wręcz trudna. Każdy z nich znalazł się w niezmiernie bolesnym położeniu. Josef mógł jedynie bezradnie patrzeć na cierpienie ukochanego, który z każdym dniem coraz bardziej oddalał się od niego i swej pasji, którą był taniec. Jak okropna musi być taka bezsilność, patrzenie na powolnie rozwijanie się zabójczej choroby u najbliższej osoby? Manuel zaś nagle stanął przed obliczem niemal pewnej śmierci, której świadomość towarzyszyła mu w każdej minucie życia.

Co najbardziej boli w tej historii? Myślę, że jej autentyczność. Czym innym jest czytanie o postaciach wykreowanych przez wyobraźnię autora, a czym innym poznawanie losów ludzi, którzy naprawdę przeżywali to wszystko. Ponadto historia Josefa i Manuela bynajmniej nie jest odosobnionym przypadkiem. Ogromna ilość ludzi umarła na tę chorobę i wielu wciąż podziela ich los.

Lektura „Przekwitającego maku” była jedną z najwspanialszych rzeczy które mi się przydarzyły w ostatnim okresie czasu, choć wiem, że dużo czasu minie, nim w końcu się po niej pozbieram. Jestem pewna, że jeszcze długo będę wracać myślami do tej książki. Tak poruszającej historii o miłości i poświęceniu po prostu nie da się zapomnieć.

Nie istnieją takie słowa, które byłyby w stanie oddać mnogość emocji, jakie wywołała we mnie ta lektura.
"Przekwitający mak: AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości", to pamiętnik przepełniony uczuciami, wątpliwościami, słabościami, rezygnacją, a jednocześnie niezwykłą wolą walki z nieuniknionym. Przynoszący ulgę piszącemu i dający nadzieję na coś lepszego, na możliwość wygrania z góry przegranej walki. Niezwykle osobisty zapis przeżyć osoby obserwującej nieuchronną śmierć ukochanego. Łatwiej zrozumieć go komuś, kto sam przez to przeszedł (niekoniecznie mam tutaj na myśli borykanie się z AIDS). Komuś, kto z dnia na dzień obserwował zmiany zachodzące w ukochanej osobie, prowadzące do jej stopniowego „zanikania”. Chęć pomocy, niemoc i idące za nią rozgoryczenie - to wszystko łączy tych, którzy zmuszeni są obserwować ludzkie cierpienie gdy nic nie daje oczekiwanych rezultatów i pozostaje już jedynie czekać. Czekać, wyrzucając sobie, że może mogliśmy zrobić coś więcej, bardziej się starać, bardziej kochać. Warto zapoznać się z tą historią choćby dlatego, by lepiej poznać, a dzięki temu także zrozumieć, że bez względu na orientację seksualną zarówno miłość jak i cierpienie odczuwane są tak samo. Ten niezwykle poruszający pamiętnik, to krzyk rozpaczy człowieka, tkwiącego w koszmarze bezsilności. Bez wątpienia jest to lektura, rzucająca światło na istotne problemy, obok których nie sposób przejść obojętnie.
Polecam. Naprawdę warto.

Książka w formie pamiętnika. Opisuje ostatnie miesiące chorego na AIDS widziane oczami jego kochanka. Ciężka tematyka, nie ma szczęśliwego zakończenia, tylko smutek rezygnacja i miłość. Moim zdaniem książka nie dla osób które szukają podpory na duchu. Ciężko się czyta. Aż gęsta od problemów jego autora... ale takie jest życie - jest to autentyczny pamiętnik.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dziennik Josefa Gabriela, mimo że liczy tylko 216, jest najbardziej poruszającą książką, którą trzymałem w dłoniach od miesięcy. Jeśli macie możliwość przeczytania - nie zastanawiajcie się ani przez chwilę.

Prawdziwa. Prawdziwa do bólu. Z czasem na pewno pojawi się opinia, ale z pewnością nie ocena.

• LGBT
  • Literatura niemiecka
  • LGBT+
  • Do szybkiego wypożyczenia
  • Medycyna

Josef Gabriel Przekwitający mak. AIDS - ostatnie miesiące pewnej miłości Zobacz więcej