Mówiąc od serca. Płeć i społeczny wymiar uczuć

Tłumaczenie: Janusz Margański
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Speaking from the Heart: Gender and Social Meaning of Emotion
83-08-03537-X
Ćma

Książka Stephanie A. Shields – profesor psychologii na Uniwersytecie Pensylwania, autorki licznych artykułów na temat ludzkich emocji – odpowiada na pytanie: dlaczego sposób odczuwania i wyrażania własnych emocji jest tak różny u kobiet i mężczyzn? Autorka, analizując przykłady z życia codziennego i najnowsze badania naukowe, wskazuje, jak silnie na kształtowanie naszej tożsamości i tym samym emocjonalności wpływają przyswajane od dziecka stereotypy kulturowe, dzielące świat na męski i kobiecy.

Z_błyskiem_w_oku | 2015-09-26
Na półkach: Psychologia, Przeczytane

Naukowe i feministyczne spojrzenie na społeczne ramy wyrażania emocji, interesujące badania, które pokazują jak przejmujemy "społecznie przyjętą płeć" już od dzieciństwa (np. dzieci kojarzą częściej "smutek" jako emocje kobiecą, a "złość" męską). Trochę trudno się czyta przez teoretyczne rozważania, ale są w tej książce perełki, które warto odnaleźć np. ciekawa koncepcja, że miejscem na nieskrępowane wyrażanie męskich emocji jest sport.

magdac | 2014-01-04
zabielka | 2013-10-16