Akordeonowe zbrodnie

Wydawnictwo: Rebis
Accordion Crimes
83-7120-552-X
Barbara

"Akordeonowe zbrodnie" rozpoczynają się w 1890 roku na Sycylii, gdy budowniczy akordeonów i jego syn wyruszają do rojnego, dającego nadzeję na lepsze życie Nowego Orleanu. Za cały bagaż mają niewiele oprócz pięknego, zielonego akordeonu. Nim minie rok, ów instrument przeniesie opowieść Proulx do innej społeczności imigrantów. Potomkowie Meksykanów, Afrykańczyków, Polaków, Niemców, Norwegów,...

Potomkowie Meksykanów, Afrykańczyków, Polaków, Niemców, Norwegów, Irlandczyków, Basków, Szkotów, Cajunów odnajdują drogę do kultury amerykańskiej kosztem własnej tożsamości, języka i tradycji. Muzyka akordeonowa jest ich ostatnim łącznikiem z przeszłością - głosem dającym wyraz ich fantazjom, smutkom, żywiołowej radości - chociaż i ona musi ulec zmianom.

Czytam-Sobie | 2014-12-08
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka, 2014
Przeczytana: 07 grudnia 2014

Ameryka, muzyka i akordeony, a szczególnie ten jeden – mały zielony akordeon guzikowy. To on jest tu głównym bohaterem i jego historia jest kanwą opowieści. Zbudowany w II połowie XIX wieku przez ubogiego Włocha, który emigrując do tej „ziemi obiecanej”, przywiózł go ze sobą.
Akordeon zmienia właścicieli. Są nimi potomkowie imigrantów z wielu krajów. Zazwyczaj są to bardzo ubodzy ludzie, z trudem zarabiający na utrzymanie swoje i swoich rodzin, często dzięki grze na akordeonach. Poznajemy ich historie i historie ich rodzin – zazwyczaj dramatyczne i wręcz tragiczne.
Opowieść ciągnie się prawie do końca XX wieku. Jest tu też dość obszerny rozdział poświęcony potomkom polskich imigrantów.

krystynazkina | 2015-09-22
Przeczytana: 2008 rok

To chyba jedyna opowiesc, zakonczona w sposob zaskakujacy. Przyzwyczailam sie do twardego losu bohaterow A. Proulx, totez to zakonczenie wywarlo na mnie wrazenie, ktore trwa do dzis...latwiej zyc...

zimt89 | 2016-10-14
Na półkach: 2016, Przeczytane

Książka o zwykłych niezwykłych ludziach.

KoKo | 2016-09-12
Przeczytana: 27 września 2016