Tajny spisek przeciw Rooseveltowi

Tłumaczenie: Beata Spieralska
Wydawnictwo: Bellona
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Plot to Seize the White House. The Shocking True Story of the Conspiracy to Overthrow FDR
978-83-11-11877-5
USA, faszyzm
historia
Pistacia

Autor opisuje niewiarygodną, a jednak prawdziwą historię spisku mającego na celu przejęcie rządów w USA i wprowadzenie w tym kraju faszystowskiej dyktatury. W roku 1933 w samym środku kryzysu gospodarczego, niechętni Rooseveltowi finansiści zainwestowali olbrzymie sumy, by udaremnić wprowadzanie Nowego Ładu, godzącego w ich mniemaniu w interesy wielkich korporacji z Wall Street. Idąc w ślady...

Idąc w ślady faszystów europejskich, zamierzali oni oprzeć się na stowarzyszeniach amerykańskich weteranów, mocno w tych czasach zaniedbanych przez państwo. Jednak by poderwać byłych żołnierzy do czynu potrzebowali charyzmatycznego przywódcy, umiejącego przemawiać i cieszącego się wśród weteranów autorytetem.

Natalia_94 | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Książka jest ciekawa, wciągająca. Jednak myślałam po tytule, że więcej będzie informacji na temat spisku mającego na celu przejęcie USA przez organizację faszystowską. Nie byłam świadoma, że taka sytuacja miała miejsce. I to jest duży plus książki, bo traktuje o temacie ciekawym, rzadko poruszanym. Jednak właśnie na minus jest fakt, że tak naprawdę dwa najmniej liczne pod względem stron są rozdziały tylko przedstawiające spisek. Rozdział 1 i 3. Zaś 2 rozdział najobszerniejszy zawiera skróconą opowieść na temat życia osoby która ujawniła spisek tzn. Smedley'a Butlera.

Książka nie jest typowo historycznym dziełem, bo przedstawiona jest jako opowiadanie. Ale nie umniejsza to jej wartości. Polecam każdemu zainteresowanemu historią USA, historią faszyzmu czy ogólnie historią.
Bo informacji nawet w Internecie na temat tego spisku jest mało. Na polskiej Wikipedii nie znajdziecie informacji na temat Smedley'a Butlera. A szkoda bo jest to postać godna uwagi.

Sylwia M | 2014-01-11
Edyta | 2017-01-02