Rzymska sztuka wojenna od 109 p.n.e. do 313 n.e.

Tłumaczenie: Michał Studniarek
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Osprey Elite". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Bellona
Roman Battle Tactics 109 BC - AD 313
978-83-11-11894-2
Rzym, Cesarstwo, Rzymskie, legion
historia
Pistacia

Autor, badacz z uniwersytetu w Glasgow, przedstawia podstawowe sposoby walki stosowane przez Rzymian w okresie od schyłku republiki do późnego cesarstwa rzymskiego. We wstępie omawia organizację rzymskiego legionu po reformach zmieniających go z legionu manipularnego w składający się z kohort. Prezentowana jest struktura dowodzenia i podstawowe formacje. Część druga poświęcona jest sposobom...

We wstępie omawia organizację rzymskiego legionu po reformach zmieniających go z legionu manipularnego w składający się z kohort. Prezentowana jest struktura dowodzenia i podstawowe formacje. Część druga poświęcona jest sposobom ustawienia armii na polu bitwy i najważniejszym manewrom.
Omówione są tutaj zarówno szyki (od pojedynczego do poczwórnego), jak również sposoby ich łączenia i bardziej skomplikowane metody walki, jak wydzielanie części sił, ataki z zaskoczenia bądź w dół czy w górę zbocza. Trzecią część stanowi opis stosowanych przez Rzymian formacji ofensywnych i defensywnych, takich jak klin, "łeb dzika", orbis czy słynny "żółw".

[opis wydawcy]

Getos | 2012-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2012

na początku mamy organizację legionu (krótka charakterystyka legionów manipularnych i wykształcenie kohort), Autor omawia także krótko system dowodzenia oparty na centurionach, te tematy są tylko zasygnalizowane, po czym książka koncentruje się już jedynie na podstawowych szykach bojowych (simplex, duplex, triplex acies), formacjach (testudo, orbis, cuneus, głowa dzika). Książeczka choć mała to ciekawa i omawia w głównej mierze formacje, więc proszę nie nastawiać się, że to kompendium wiedzy na temat historii legionów w okresie 109 p.n.e. -313 n.e. Niewiele jest tutaj informacji na temat tworzenia legionów, zaciągów, dyscypliny, służby, uzbrojenia.

grumpy_rabbit | 2016-01-24
ryszpak | 2015-07-24