Chorągwie wołoskie w wojsku koronnym w II poł. XVII wieku

historia, historia Polski.
historyczna

Niniejsza publikacja jest pierwszą, która przybliża Czytelnikowi jeden z rodzajów jednostek wojskowych, jaki był częścią składową armii koronnej w XVII w. Chorągwie wołoskie, tworzące wraz z chorągwiami tatarskimi lekką jazdę w kompucie koronnym, nie doczekały się do tej pory pełniejszego opracowania. W pracy omówiono genezę, skład społeczny, kadrę oficerską oraz uzbrojenie tych jednostek. Przeciwstawia się ona sienkiewiczowskiemu stereotypowi ? ?Dlaczego jazda wołoska zowie się lekką? Bo lekko ucieka?, opisując przykładowe kampanie i bitwy, gdzie roty wołoskie stawały do boju równie dzielnie jak husaria, a niejednokrotnie od ich postawy zależał wynik starcia.

pawel.dobroczek | 2016-09-02
Na półkach: historia, Przeczytane