Nocne czuwanie

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Kimen
Hjalmar

Po tym, jak na małej wyspie zostaje dokonana zbrodnia, społeczność chłopska organizuje polowanie na niezrównoważonego psychicznie sprawcę, który w końcu sam zostaje zamordowany. Mieszkańcy wyspy, którzy popadli w masową histerię i pałają żądzą zemsty, próbują ostatecznie, każdy na swój sposób, usprawiedliwić swoje sumienie.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

czytający | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Jeszcze w tej chwili czuję ogromny ciężar pragnienia pokuty, który unosi się z lekko przyżółconych kart książki. Słyszę niepokojące słowa cisnące się na usta i wołające o uniknięcie odpowiedzialności. Węszę w samotności ludzi, którzy stanęli przed dokonanym czynem. Widzę twarze osób, których obarczone sumienia uginają się pod gniewem moralności. Ale to dobre symptomy podźwignięcia z upadku. Cieszy mnie, że dostrzegłem kogoś, kto przeszyty dreszczem odrazy do samego siebie, próbuje się zmienić. I pomimo tego, że do świtu jeszcze daleko to wiem, że wraz z pierwszym promieniem słońca upadek w otchłań już nam nie grozi. Czeka nas tylko mozolna odnowa.

W bohaterach Tarjei Vesaasa czai się mrok. Każdy czytelnik może oglądać ich sumienia, które wyglądają jakby były nieczyste. Jednocześnie ten norweski pisarz podkreśla, że dla pewnych zachowań nie można mieć zrozumienia. Pewnym czynom trzeba postawić nieprzekraczalną granicę braku akceptacji. Nie można odejść od problemu, dopóki nie...

Booka | 2015-10-29
Na półkach: 2015 ◄, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2015

W „Nocnym czuwaniu” mamy pozornie spokojną wieś, świnie i gospodarzy. Mamy też nikomu nieznanego człowieka. Tajemniczego mężczyznę, który rozpamiętuje swoją przeszłość. Przybywa w nowe miejsce i zachwyca się urokiem zieleni na wyspie. Wyraźnie targany jest emocjami.
Niby zwyczajnie. Chciałoby się rzec: ot, codzienność na wsi. Wszystko zaczyna się zmieniać gdy dochodzi do wydarzeń, które na zawsze zmienią życie mieszkańców wsi. Szaleńcze zachowanie wystraszonych macior w stodole, może się wydawać mało znaczącym, wręcz nudnym opisem. Nic bardziej mylnego: to idealny wstęp do rozważań i refleksji nad przerażającą wizją ludzkiej natury.

Choć początek książki Verssasa nie zwiastuje, większego obrotu spraw, z czasem nie da się nie zauważyć, jak umiejętnie autor operuje tempem w swojej powieści. Najpierw czytelnik spotyka się ze spokojem, normalnością. Jednakże następująca po sobie eskalacja zdarzeń sprawia, że nagle orientuje się, iż oto uczestniczy on w szalonym pościgu za...

daab | 2011-08-11
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Moralitet o zbrodni na niepoczytalnym, dokonanej przez wściekły tłum wieśniaków. Pewno jeden z lepszych literacko opisów amoku tłuszczy, którego skutkiem jest lincz. W tle tej ponurej historii o winie, odkupieniu i utracie niewinności, urokliwy pejzaż norweskiej wyspy. Duszna, konfesyjna powieść, w której kłębią się podejrzane moce i wielkie emocje - myślę, że ta historia wiele mówi o skandynawskim społeczeństwie. Klasyka w wydaniu jednego z najlepszych norweskich pisarzy wszech czasów.

Noemi | 2012-12-12

Trudna książka o bardzo specyficznym klimacie. Anders, młodzieniec poszukujący spokoju i gnany przez trudny do określenia zew, przybywa na wyspę, pragnąc zapomnieć o tragedii, która położyła się cieniem na jego życiu. Niestety, zamiast wyciszenia i ukojenia znajduje... no właśnie, nic więcej nie napiszę, żeby nie zdradzić zbyt wiele. "Nocne czuwanie" ma w sobie ten niesamowity, dziwaczny magnetyzm i gorączkowe oczekiwanie, to napięcie, które nie uwidacznia się do tego stopnia w żadnym innym dziele norweskiego pisarza. Przyznam, że gdy ścigano przestępcę, czułam, jakbym sama uczestniczyła w tej obławie, jednocześnie pragnąc, by nie udało się go ująć. Obraz bolejącej matki, cierpiącej i rozbitej nieszczęściem rodziny wykreowany został mistrzowsko, a scenę ze światłami napisano w tak sugestywny sposób, że widzimy to wszystko bez odrobiny wysiłku oczami wyobraźni. Zafascynowała mnie także postać nieszczęsnego ściganego - jego krucha psychika, postrzeganie świata, eteryczność... Gdybym...

| 2015-10-29
Adam | 2015-05-17