Włochy faszystowskie

Wydawnictwo: Avallon
historyczna

Wskutek gwałtownych przemian spowodowanych przez pierwszą wojnę światową, młoda włoska demokracja liberalna nie mogła znaleźć wyjścia z pasma kryzysów, co stworzyło warunki, w których doszedł do władzy powstały zaraz po wojnie ruch faszystowski. Jego przywódca, Benito Mussolini, doprowadził w 1925 r. Do dyktatury. Włoski faszyzm, daleki od zwykłego ustroju autorytarnego, pragnął wprowadzić model totalitarny poprzez nową koncepcję państwa i coraz ściślejszą kontrolę społeczeństwa. Prócz celów w polityce wewnętrznej, ambicją władzy faszystowskiej było stworzenie z Włoch wielkiego mocarstwa, które odcisnęłoby swój ślad w stosunkach międzynarodowych. Sprzymierzone w drugiej wojnie światowej z nazistowskimi Niemcami faszystowskie Włochy upadły na skutek wojny, która przekroczyła ich możliwości. Upadek reżimu w lipcu 1943 r. Rozpoczął najmroczniejszy okres w dziejach Włoch od momentu zjednoczenia, ale stworzył również warunki do wprowadzenia demokracj

źródło opisu: Matras

WitczakIlona | 2016-12-01