Krfotok

Seria: sami swoi
Wydawnictwo: Muza
8372000239
sami swoi

Czy konflikt w zwykłej warszawskiej rodzinie może doprowadzić do konfliktu światowego? Dlaczego Warszawa jest miastem fatalnym? Czy Solidarność uratowała Związek Radziecki? Kto jest naszym "Brzezińskim" w Pekinie? Co to Trójkąt Sybirski? Czy Azja wygrała z Europą? Warszawa, Polska, świat u końca XX wieku - w szokującym ujęciu Edwarda Redlińskiego. Co dzieje się z tym, co się stać miało, co się "prawie" stało - jednak się nie stało? Czy to gdzieś, w jakiejś "gorszej" rzeczywistości, istnieje? Czy ma swój ciąg dalszy? Jak zawsze u tego pisarza : odkrywczy pomysł, frapująca akcja, soczyste dialogi, humor, liryzm, groteska, nadrealizm. Ta książka nie może nie wywołać dyskusji.

źródło opisu: www.empik.com

Grażyna | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 marca 2013

Co by było gdyby....rzecz o stanie wojennym, warto przeczytać, do przemyśleń.

savon | 2014-09-27
Przeczytana: 27 września 2014

Ważna książka o polskiej historii, naszej tożsamości i bohaterstwie. Ważna - ale i zabawna miejscami (jak fragment o "Człowieku z ryżu" Wajdy), choć może w nieco populistyczny sposób. Bardzo lubię wariacje historyczne i fabuły w stylu "co by było, gdyby...". Zwłaszcza jeśli dotyczy mnie to (prawie) bezpośrednio. Również forma jest nowatorska i choć wpasowująca się w nielubiany przeze mnie duch postmodernistyczny, to jednocześnie nasuwająca na myśl Becketta czy Parnickiego - a zatem wartościowa.

Fox Mulder | 2013-02-13
Przeczytana: 07 lutego 2013

Dziwnym nie jest, że książka wywołała swego czasu poważną dyskusję. Redliński nie wpisał się w obowiązujący dyskurs - poprzedni reżim zbrodniczy, zero sukcesów, same klęski, narodowe wyzwolenie po 1989, Jaruzelski morderca a kapitalizm przyniósł nam w końcu dobrobyt. "Gdyby nie socjalizm, pasłbym krowy nad Narwią" i "Jeszcze nigdy biedni nie mieli tak dobrze, jak w socjalizmie". Te dwa urywki stanowią clou historii. W równoległym świecie nie było stanu wojennego, więc Związek postanowił najechać Polskę, która "wywalczyła" sobie (ogromnymi stratami) niepodległość.

Nie ma miejsca na narodowowyzwoleńczy patos. Rodziny są podzielone na socjalistów i narodowców, żołnierzy armii powstańczej i "kolaborantów", rozsądnych starszych i nieroztropnych młodych, którym tylko powstania w głowie. Wszystko łączy się w spójną całość w teorii światów równoległych, na którą powołuje się główny bohater fizyk. Więc nie jest to kolejna marna pozycja SF, gdzie chodzi tylko o przebieg wojny, książka...

Joanna_Malina Banaszak | 2012-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2012

Po kilku latach odważyłam się przeczytać "Krfotok" Edwarda Redlińskiego. Tak, odważyłam się, bo znając tego pisarza, zdawałam sobie sprawę iż lektura nie będzie słodka. Nie żałuję czasu poświęconego na czytanie. Co więcej, jestem pewna, że wrócę do tej lektury jeszcze nie raz tak jak wracam do innych które wyszły z pod pióra tego człowieka. Po raz n-ty, przekonałam się, że Redliński kocha Polskę i
Polaków. Kocha rozsądnie z szeroko otwartymi oczami. Kocha ją tak jak powinni kochać wszyscy i rządzący i i rządzeni.
Każdy znajdzie w postaciach "Krfotoku" cząstkę siebie, moment z własnego życia, myśli targające człowiekiem w chwilach rozterki i niepewności. Ci którzy się choć czasem zastanawiają nad stanem rzeczy odnajdą w tej książce "wojnę własnych myśli", być może wrócą do sprzeczności które szargały nimi kiedyś a czasem i dziś.
Ja znalazłam siebie w "Krfotoku". Znalazłam genezę swych przemyśleń, wątpliwości i postaw w postaci Rocha. Choć może niedosłownie to jednak jest to w dużej...

Joanna Banaszak | 2015-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Książka wywróciła mój świat do góry nogami. Nauczyła mnie myśleć wielopłaszczyznowo. Dokonała rewizji w moim światopoglądzie. Lubiłam zawsze czytać Redlińskiego ale "Krfotok" spowodował, że go pokochałam.
Pierwsza książka w moim życiu którą przeczytałam cztery razy.

Evikropka | 2013-02-27

Nie neguję oryginalnego konceptu autora, ale książkę uważam za nieudaną. Redliński chciał upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i tak o to wyszło danie nieco ciężkostrawne, miejscami niedopieczone. Trudno przecież opowiadać historię alternatywną w formie transkrypcji nagraniowej z dialogów. Sądzę, że pewien literacki zamysł społeczno-polityczny winien zostać ujęty w szerokie ramy narracji, a jego świat przedstawiony okrasić należy rozleglejszym opisem. "Kasetowa" formuła niestety na to nie pozwala. Pomysł na rejestrację rzekomych dialogów miał w założeniu przydać tej historii autentyczności, a uczynił ją trudniejszą do przeżuwania.

Monika | 2011-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2011

Książki Redlińskiego mogę podzielić na te, które lubię i te, których nie jestem w stanie przeczytać. Ta pozycja zalicza się do kategorii nr dwa. Nie wynika to bynajmniej z tego, że sama książka jest nudna lub słaba. Do tej pory wszystko tego autora, co trafiło w moje ręce, było bardzo dobre. Jedynie tematyka i zakres do mnie nie trafiają. Przemiany, Solidarności, podsłuchy i historyczne tła. Może kiedyś dorosnę do historii współczesnej, lub historii w ogóle.

Anna Koniec | 2015-09-13

postmodernizmu nie lubię, nie lubię i już. Ale czasem zdarzy się, że ktoś coś takiego napisze, wobec czego nie będę mogła przejść obojętnie.

Tak właśnie było z Redlińskiego Krfotokiem. Dla mnie bomba. Z opóźnionym zapłonem. Bo choć przeczytałam ją już 3 lata temu, zdarza się, że nad nią się - ni z tego ni z owego (albo z owego - bo zawsze, gdy widzę PKiN) - zastanawiam.

Daguchna | 2016-10-06
Anna | 2016-03-18